Alçak gerilim tesislerinde reaktif güç kompanzasyonu
Reactive power compensation in low voltage plants
- Tez No: 643062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN İŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde klasik kompanzasyon yöntemleri, gelişen yarı ileten teknolojisi temeline sahip bileşenler devrede olduğunda yeterince hızlı ve güvenilir cevap veremediği görülmektedir. Yapılan bu tez çalışmasıyla, özellikle bir kamu binasının reaktif güç gereksinimi analiz edilmiş, kompanzasyon sistemi yakın incemele altına alınarak, gerekli raporlamalar yapılmıştır. Sahada incelenen alçak gerilim tesisinin kompanzasyon sorunu SVC-TKR statik var kompanzasyonu yöntemiyle çözülmüş, bununla birlikte tesisin harmonik değerlerinin düşürülmesine yönelik bilgisayar ortamında çalışmalarda bulunulmuştur. Sistemde kullanılan endüktif yük sürücüsünün(SVC-TKR) etkinliği denetlenilmiş, tesiste dinamik yükler de bulunduğundan Statik Var reaktif güç düzenleme çeşitlerine de değinilmiştir. Aktif olarak çalışılan bir kamu binasında (alçak gerilim tesisi) kompanzasyon takip altına alınmış, projesi hayata geçirilmiş kompanzasyon için gerekli hesaplamaları incelenilmiştir. İlerleyen zamanlarda, meydana gelen arıza sonrasında tesisin kompanzasyon ihtiyacı belirlenmiş tesis için kademe ayarları hesaplanılmış, kullanılacak olan röle ve kontaktör, kondansatör seçimi yapılmış, alçak gerilim tesisinin yük karekteristliğine göre uygun reaktif güç kompanzasyonu uygulanarak; tesise ait omik yük, kapasitif yük ve endüktif yük incelenmiştir. Tesis enerji altında kompanzasyon sistemi devredeyken ölçümler yapılmış; sonuçları analiz edilerek raporlandırılmştır. Kamu binalarında uygulanmış kompanzasyonlar revize edilerek, sistemin takibi için gerekli çalışmaların yapılması gerekliliği görülmüştür. Alınan ölçüm sonuçları simülasyon programına girilerek; SVC-TKR kompanzatör ile ölçülen gerçek gerilim harmoniklerinde, simülasyon ortamında ise STATKOM aktif filtre çalışmasıyla tesisin kaynak ve yük akım harmoniklerinin düşürülmesinde verimli sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Currently, classic compensation methods can not respond quickly and reliably enough when components based on the evolving semiconductor technology are on the circuit. In this thesis, the reactive power requirement of a public building was analyzed and the compensation system was closely examined and the necessary reporting was made. The compensation problem of the low voltage plant studied in the field was solved by SVC-TKR static var compensation method, however, studies were conducted in a computer environment to reduce the harmonic values of the plant. The efficiency of the inductive load drive(SVC-TKR) used in the system was checked, and since the plant also has dynamic loads, the types of static var reactive power regulation were also mentioned. Compensation in an actively working public building (low voltage facility) was followed up, the calculations required for compensation, the project of which was implemented, were studied. In later times, the need for compensation of property that occurred after the breakdown has been designated for the facility hesaplanilm level settings to be used for Relay and contactor, capacitor selection is made by applying the load at low voltage reactive power compensation according to karekteristlig; the facility of ohmic load, inductive load and capacitive load was investigated. Measurements were made when the compensation system was activated under the plant's energy; the results were analyzed and reported. Compensations applied in public buildings were revised and the necessary work was required to follow up the system. The measurement results were entered into the simulation program and efficient results were obtained in the actual voltage harmonics measured with the SVC-TKR compensator and in the simulation environment in the reduction of the source and load current harmonics of the plant with the active filter work of STATKOM.