Alçak gerilim tesislerinde reaktif güç kompanzasyonu
Reactive power compensation at the low voltage lines
  1. Tez No: 139034
  2. Yazar: OKAY VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİR RÜSTEMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
HI ÖZET Artan elektrik enerjisi ihtiyacım karşılamak için yeni enerji kaynaklan oluşturmanın yanında var olan enerji kaynaklarım verimli bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmenin en önemli yollarından biri de reaktif güç kompanzasyonudur. Reaktif güç kompanzasyonu yapılması halinde generatörler, transformatörler ve hatların kapasitesi artar, hatların kayıpları ve gerilim düşümü azalır. Ancak, güç kompanzasyonunun faydalan yanında sakıncaları da vardır. Bunların en önemlisi harmonikler ve bunların sebep olduğu rezonans olaylandır. Reaktif güç kompanzasyonun tanımı ve önemi anlatılarak matematiksel olarak ifade edilmiş, kompanzasyon çeşitleri anlatılarak, kompanzasyon tesislerinin tasarlanması izah edilmiştir. Kompanzasyon tesislerinde harmonikler anlatılarak bu harmoniklere karşı alınacak tedbirler anlatılmıştır. Ayrıca, kompanzasyon tesislerinin kurulmasının esaslan anlatılarak incelenmiştir. > e Son bölümde, Diyarbakır Telekom Santral Binasına ait yüklerinin son bir yıl içerisinde tükettiği aylık aktif ve reaktif enerji miktarları ve buna göre sistemin aylık cos 9 değişimleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY To satisfy the increased electrical energy requirements, besides to create new energy resources, using the existing resources efficiently is necessary. The one of the most important ways to achieve this, is Reactive Power Compensation. While the reactive power compensation has been done, the capacities of the generators, transformers and lines increase and also the voltage drops on the lines decrease. On the other hand there are some disadvanteges of the compensation. The most important problems are harmonics andresonance events occur due harmonics. In the second chapter, the load compensation requirements and mathematical equations are given. İn the other chapter, harmonics in compansated network are given. Harmonics currents are generated by non-linear loads. İn the sixth chapter the load compensation requirements and reactive power releationship are diccussed. Diyarbakır Telekom Santral building lines are examined for last year monthly consumption of active ans reactive energy quantity and according to these results, lines changing of cos