Farklı dalgaboylarındaki lazer ışınlarının sol ön inen koroner arter üzerindeki etkileri
The effects of laser beams with different wave lengths on left anterior descending coronary artery
- Tez No: 609033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BALKANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Theodore Maiman'ın 1960 yılında kararlı çalışan ilk lazeri geliştirmesinden sonra lazerler geniş bir yelpazede kendilerine kullanım alanı bulmuşlardır. Sağlık da bu alanlardan birisidir. Lazer uygulamaları öncelikle oftalmolojide uygulanmaya başlanmış ve bunu daha sonra diğer disiplinler izlemiştir. Kardiyovasküler cerrahi uygulamaları ise henüz yeni ve gelecek vadeden uygulamalardır. Lazerler tıkalı damarların açılması için ve ölmüş kalp kası hücrelerinin rejenerasyonu amaçlı kullanılmış ancak beklendiği kadar başarılı olmamışlardır. Variköz venlerin tedavisinde ise yaygın olarak kullanılan ve en başarılı tedavi yöntemi safen venin endovenöz lazer ablasyonudur. Vasküler bypassların kardiyovasküler cerrahinin en önemli uygulama alanlarından biri olmasına karşın bypassta kullanılan başarılı bir lazer uygulaması bugüne kadar bildirilmemiştir. Çalışmamızda lazerin koroner bypasslarda kullanılabileceği varsayılarak sol ön inen koroner arterler üzerinde farklı iki dalgaboyunda(980 nm, 1470 nm) lazerlerin etkilerini araştırdık. Koroner bypasın lazer kullanılarak endoskopik olarak yapılması hastalara kısa ameliyat süresi, çabuk yara iyileşmesi, kısalmış taburcu süresi, azalmış maaliyet gibi birçok avantaj sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
After the invention of first stable working laser by Theodore Maiman in 1960, laser have been used in a wide range of technologic applications. One of these disciplines is health. At the first hand, lasers had been used in opthalmology and the other branches of medicine have followed this. Applications of lasers in Cardiovascular Surgery are newer and promising practices. Lasers have been tried for reopening the stenosed arteries and regeneration of ischemic heart muscles. However they could not found to be successful enough. Endovenous Laser Ablation of the varicosed veins is the most effective tecnique in treatment of varicosis. Although Bypass surgery is one of the most important exercises in Cardiovascular Surgery, there is still not an effective application of Lasers in Bypass Surgery. In our study we investigated the two wavelengths of lasers (980 nm, 1470 nm) which can be effective in bypass surgery on left anterior descending coroner artery. Utilization of lasers in coronary bypass surgery, may facilitate the endoscopic application of the operation. As a result this can shorten the operation and wound recovery time, and decrease the operation cost.