Alerjik rinit, ovalbumin, melatonin, sıçan, Ovalbumin-spesifik IgE
Alerjik rinit, ovalbumin, melatonin, sıçan, Ovalbumin-spesifik IgE
- Tez No: 643127
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM TUNÇOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Pharmacy and Pharmacology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Ovalbuminle oluşturulan sıçan alerjik rinit (AR) modelinde melatoninin terapötik etkinliğinin araştırılması. Yöntem: Ovalbumin ile AR oluşturulan Wistar sıçanlara günlük sırasıyla 10 mg/kg melatonin veya etanol içeren SF veya SF i.p. enjekte edildi. 1,15, 20, 25 ve 30. günde nazal semptom skorları; 1., 15. ve 30. günlerde Ovalbumin-spesifik IgE, IL-13 ve melatonin düzeyleri ölçüldü. Sıçanların nazal mukozası histopatolojik olarak silyum azalması veya kaybı, goblet hücrelerinde artışı, vasküler proliferasyon ve konjesyon, inflamatuvar hücrelerin artışı, kondrosit hipertrofisi ve eozinofil infiltrasyonu açısından skorlandı. Bulgular: Grupların bazal ölçümleri benzerken (p>0.05); SF, etanol ve melatonin gruplarında, 15. günde, nazal semptom skorları kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p0.05). Grupların bazal ölçümleri benzerken (p>0.05); 15. ve 30. günlerde SF ve etanol gruplarının Ovalbumin-spesifik IgE değerleri kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p>0.05). 30. günde melatonin grubunun Ovalbumin-spesifik IgE değerleri kontrol grubuna benzerken (p>0.05), SF ve etanol gruplarınınki kontrol grubundan yüksekti (p0.05). Etanol ve SF gruplarının histolojik skorları, kontrol ve melatonin gruplarına göre yüksek bulunurken(p0.05). Sonuç: Melatonin, ovalbuminle oluşturulan sıçan AR modelinde, toplam nazal semptom skoru, serum Ovalbumin-spesifik IgE ve histolojik inflamasyon parametreleri açısından terapötik etkinliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the therapeutic effects of melatonin in the ovalbumin-induced rat allergic rhinitis (AR) model. Method: Wistar rats were divided randomly into control, ethanol, saline (SF) and melatonin groups. The experimental AR model was established with ovalbumin in melatonin, ethanol and SF groups; 10 mg/kg melatonin, ethanol, and saline were administered, respectively. Total nasal symptom scores were recorded on days 1,15, 20, 25 and 30; serum Ovalbumin-specific IgE, IL-13, and melatonin were measured on days 1, 15 and 30. Nasal mucosa of rats was scored histopathologically. Results: All baseline measurements of the groups were similar (p>0.05). The nasal symptom scores were higher in SF, ethanol and melatonin groups on day 15 compared to the control group (p0.05). On day 15 and 30, Ovalbumin-specific IgE values of SF and ethanol groups were higher than control (p>0.05). On day 30, the results of the melatonin group were similar to the control (p> 0.05), while those of the SF and ethanol groups were higher than control (p0.05). Histological scores of ethanol and SF groups were higher than the control and melatonin groups (p 0.05). Conclusion: Melatonin improved nasal symptom scores, serum ovalbumin specific IgE, and histological inflammation parameters in ovalbumin-induced rat allergic rhinitis model.