Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda farklı otogreft kullanımının kas mimarisi ve kuvveti üzerindeki etkileri
Effects of using different autografts on muscle architecture and strength in anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 842795
  2. Yazar: MUSTAFA AFŞİN AYAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AYNACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda farklı otogreft kullanımının kas mimarisi ve kuvveti üzerindeki etkileri Amaç: Bu çalışmanın amacı; farklı otogreft kullanılarak ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu (ÖÇBR) yapılan hastaların kas mimarisi ve kuvvet parametrelerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinde semitendinozus (ST), ST+grasilis (ST+GS) ve peroneus longus (PL) otogrefleri kullanılarak opere edilen hastalar üç gruba ayrıldı. Ultrason kullanılarak her iki taraf vastus lateralis (VL), rektus femoris (RF), tibialis anterior (TA), biseps femoris longus (BFL), gastrokinemius medialis (GM) ve gastrokinemius lateralis (GL) kaslarına ait görüntüler alındı. Bu görüntüler kullanılarak penasyon açısı, kas kalınlığı ve lif uzunluğu paremetreleri hesaplandı. Diz ekstansör ve fleksör kas gruplarına ilişkin 60/sn ve 180/sn açısal hızdaki kuvvet ölçümleri izokinetik cihaz kullanılarak elde edildi. Bulgular: Cerrahi taraf GM kasına ait penasyon açısı, ST grubuna kıyasla PL grubunda anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,025). Bunun dışındaki kas mimarisi değerlendirmeleri açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Effects of using different autografts on muscle architecture and strength in anterior cruciate ligament reconstruction. Objective: The aim of this study was to compare the muscle architecture and strength parameters of patients who underwent anterior cruciate ligament reconstruction (ACLR) using different autografts. Material and Method: Patients who were operated on using semitendinosus (ST), ST+gracilis (ST+GC) and peroneus longus (PL) autografts at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Orthopedics Clinic were divided into three groups. Using ultrasound, images of the vastus lateralis (VL), rectus femoris (RF), tibialis anterior (TA), biceps femoris longus (BFL), gastrocnemius medialis (GM) and gastrocnemius lateralis (GL) muscles were taken on both sides. Using these images, pennation angle, muscle thickness and fiber length parameters were calculated. Strength measurements of the knee extensor and flexor muscle groups at angular velocities of 60/sec and 180/sec were obtained using an isokinetic device. Results: Pennation angle of the surgical side GM muscle was significantly higher in the PL group compared to the ST group (p=0.025). Apart from this, there was no significant difference between the groups in terms of muscle architecture evaluations (p>0.05).