Rusça ve Türkçe atasözlerinde 'insan'
'Human' in Russian and Turkish proverbs
- Tez No: 643163
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRENGİZ PAŞAYEVA YUNUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Atasözleri net tarihler belirtilmeden söylenilmiş tecrübe temelli özlü sözler olsalar da, temel olarak belli olaylar ve dönemlerden etkilenildiği kabul edilir. Ortaya çıktığı toplum ve koşullar belli olmaksızın evrenselleşmiş atasözleri ile kültürün bağlantılı olduğu su götürmez bir gerçektir. Rusya ve Türkiye arasındaki kültürel etkileşim ve coğrafi yakınlık göz önüne alınarak; olaylardan ve dönemlerden ortak ve benzer sonuçlar ile tecrübe temelli genelleşmiş çıkarımlar olabileceği düşünülmektedir. Çalışmada atasözleri insan kavramıyla ilişkilendirilerek dil ve kültürel özelliklerine değiniliyor, Rus ve Türk atasözlerinde insanın yeri ve özellikleri örneklerle açıklanıyor. 'İnsan' kavramı ile ilişkilendirilerek belirlenen atasözleri, kültür dilbilimsel yaklaşım çerçevesinde değerlendirilerek, kültürel yapının toplumların sözlü ve yazılı edebiyat ürünleri üzerinde benzer etkiler bırakabileceğine ve bu durumun iki kültürde de yapılan benzer çalışmalarla kendini gösterdiğine dikkat çekiliyor.
Özet (Çeviri)
Although proverbs are experience-based quotations that have been spoken without specifying clear dates, it is accepted that they are mainly influenced by certain events and periods. It is an indisputable fact that culture is connected with universal proverbs and the society, and the society in which it emerges are not clear. Cultural interaction between Russia and Turkey, and taking into consideration the geographical proximity; It is thought that there may be generalized conclusions based on experience and common results from events and periods. In the study, the proverbs are associated with the concept of 'human', and their language and cultural characteristics are mentioned, the place and characteristics of the human in Russian and Turkish proverbs are explained with examples. It is pointed out that the proverbs determined in relation to the 'human' concept are evaluated within the framework of the cultural linguistic approach, and that the cultural structure may have similar effects on the oral and written literary products of the societies and this is manifested by similar studies in both cultures.