Acil servisten taburcu edilen minör travma hastalarında poliklinik takip uyumu ve etkileyen faktörler
Factors influencing outpatient follow-up compliance in minor trauma patients after emergency department discharge
  1. Tez No: 997534
  2. Yazar: RABİA SARIYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Minör travmalar, acil servis başvurularının önemli bir kısmını oluşturan ve genellikle yaşamı tehdit etmeyen yaralanmalar olup, hastane yatışı gerektirmeden tedavi edilebilmektedir. Ancak bu hastaların komplikasyon gelişme riski bulunmakta ve takip süreçleri klinik sonuçlar açısından büyük önem taşımaktadır. Travma sonrası poliklinik takibine uyumun düşük olduğu bilinse de, literatürde minör travma hastalarına ilişkin çok boyutlu veriler sınırlıdır. Yöntem: Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran ve minör travma tanısıyla poliklinik kontrolü önerilerek taburcu edilen toplam 1026 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalara ait sosyodemografik veriler, travma ile ilişkili klinik özellikler ve taburculuk sonrası ilk on beş gün içinde, önerilen bölüme takip başvurusu yapılma durumu analiz edilmiştir. İstatistik analizde Ki-kare ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda minör travma hastalarının takip uyumu oranı %33,53 olarak belirlenmiştir. Grup karşılaştırmalarında, ISS skoru yüksek ve CCI skoru düşük olan hastaların takip uyumlarının istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Travma nedenleri incelendiğinde spor yaralanmalarının, diğer travma nedenlerine kıyasla daha yüksek takip uyumu ile ilişkili olduğu; en düşük uyum oranlarının ise senkop ve baş dönmesi nedeniyle travma yaşayan hastalarda görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca, cilt lezyonu bulunmayan, acil serviste radyolojik görüntüleme yapılan ve immobilizasyon uygulanan hastaların takibe daha yüksek oranda uyum gösterdiği belirlenmiştir. Kemik-eklem patolojisi tanısı alanlar ile acil serviste konsültasyon istenen hastaların da takip uyumlarının istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Sonuç: Bu çalışma, minör travma hastalarında takip uyumunu etkileyen çok sayıda faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, hasta yönetimi ve izlem süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik stratejik planlamalara katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Minor traumas constitute a significant proportion of emergency department admissions and typically involve non-life-threatening injuries that can be managed without the need for hospitalization. However, these patients carry a risk of developing complications, and follow-up processes are critically important for clinical outcomes. Although compliance with outpatient follow-up after trauma is known to be low, multidimensional data specifically focused on minor trauma patients remain limited in the literature. Methods: A total of 1,026 patients who presented to the Emergency Department of Yeditepe University Kozyatağı Hospital and were diagnosed with minor trauma and discharged with outpatient follow-up recommendations were retrospectively evaluated. Sociodemographic characteristics, trauma-related clinical features, and whether patients presented to the recommended outpatient clinic within the first fifteen days after discharge were analyzed. Statistical analysis was conducted using Chi-square and Mann-Whitney U tests. Results: The follow-up compliance rate among minor trauma patients was determined to be 33.53%. Group comparisons showed that patients with higher Injury Severity Scores (ISS) and lower Charlson Comorbidity Index (CCI) scores had significantly higher follow-up compliance. Sports injuries were associated with higher follow-up compliance compared to other causes, while the lowest compliance rates were observed in patients who experienced trauma due to syncope or dizziness. Additionally, patients without skin lesions, those who underwent radiological imaging in the emergency department, and those who received immobilization were more likely to comply with follow-up recommendations. Patients diagnosed with bone-joint pathologies and those who received a specialist consultation in the emergency department also demonstrated significantly higher follow-up compliance. Conclusion: This study reveals that numerous factors influence follow-up compliance among minor trauma patients. The findings have the potential to contribute to strategic planning aimed at improving patient management and follow-up procedures.