Amerikan Yahudiliğinin karakteristik özellikleri
Characteristics of American Judaism
- Tez No: 643195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Murat İBA tarafından yazılan bu tezin ana başlığı“Amerikan Yahudiliğinin Karakteristik Özellikleri”olarak belirlenmiştir. Tezimiz üç ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde; Amerikan Yahudiliğine geçmeden önce ana hatlarıyla Avrupa'da bulunan Yahudilerin, tarihinin başlangıcı, dini, sosyal ve kültürel durumları ele alınmıştır. Daha sonrasında ise, İspanya, Almanya, Rusya, İtalya, İngiltere ve Portekiz gibi bazı Avrupa ülkelerindeki Yahudilerin durumu değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise, Amerikan Yahudiliği anlatılmaya başlanarak, öncelikle Avrupa ülkelerinden Amerika'ya göçün sebeplerinden bahsedilmiştir. Amerika'ya yapılan bu kitlesel göçlerin ardından ABD'de Yahudiliğin başlangıcı değerlendirilmiştir. Daha sonrasında ise, Amerika'da Yahudiler tarafından kurulan sivil toplum örgütlerinden bahsedilmiştir. Daha sonra da Yidiş dilinin sosyal ve dinî hayata etkisi ele alınmıştır. Devamında ise; Siyonizm ile ilişkisi ele alınarak, Siyonizm karşıtlığından da bahsedilmiştir. Yahudilerin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sosyal ve ekonomik durumları incelendikten sonra, Yahudiler arasında yaşanan aydınlanma faaliyetleri anlatılarak, kurucusu ve ABD Yahudilerine etkisi ele alınmıştır. Bölümün son başlığında ise, ABD'de bulunan Yahudilerin günümüzdeki ve gelecekteki sorunları üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan ve daha sonraki yıllarda bu ülkede ortaya çıkmış Yahudi dinî gruplar ele alınmıştır. Amerika'daki bu dinî gruplar ise; Reformist Yahudiler, Ortodoks Yahudiler, Muhafazakâr Yahudiler, Yeniden Yapılanmacı Yahudilik ve Mistik Yahudilik de denilen Hasidiler'dir. Bu dinî gruplar anlatılırken; ortaya çıkış sebepleri, tarihî dönemleri, kurucuları, kurum ve kuruluşları, temel inanç esasları, ibadet şekilleri, Siyonizm'e yaklaşımları, kadının günlük hayattaki yeri, Mesih anlayışları, ahiret inançları ve kutsal kitap anlayışları genel itibarı ile anlatılmıştır. Bu bölümün içerisinde bir başlık altında Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Reformist Yahudiler ile Ortodoks Yahudilerin karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main title of this thesis is“Characteristic features of American Judaism”and written by Murat İBA. Our thesis consists of three main sections. In the first part; before moving to American Judaism, the Jews in Europe outlined; the beginning of the history, religious, social and cultural situations are discussed. Then some; the situation of Jews in European countries such as Spain, Germany, Russia, Italy, England and Portugal was evaluated. In the second part, by starting to explain American Judaism, firstly the reasons of immigration from European countries to America are mentioned. The beginning of Judaism in the USA was evaluated after these massive migrations to America. Then, non-governmental organizations founded by Jews in America were mentioned. Then, the effect of Yiddish language on social and religious life was discussed. In the continuation; by considering the relationship with Zionism, anti-Zionism is also mentioned. After examining the social and economic situation of the Jews in the United States, the enlightenment activities among the Jews were explained and their impact on the founder and US Jews was discussed. In the third and last part, Jewish religious groups in the United States that emerged in this country in the following years are discussed. These religious groups are; Reformist Jews, Orthodox Jews, Conservative Jews, Reconstructive Judaism and Hasidis (Mystic Judaism). While these religious groups are being told; the reasons for their emergence, their historical periods, their founders, institutions and organizations, basic belief principles, ways of worship, their approach to Zionism, women's place in daily life, their understanding of Messiah, hereafter belief and the understanding of holy book. Comparison of Reformist Jews and Orthodox Jews in the United States was made under a title in this section. In this section, current and future problems of Jews in the USA are mentioned as well.