Gonartroz hastalarında hastanın poliklinik süresi ile tedaviye uyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between patient's polyclinic time and adaptation to treatment in Gonartrous patients
  1. Tez No: 643206
  2. Yazar: MÜNİRE DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç Hasta doktor ilişkisinde güven esastır. Ancak bu güven günümüzde kısa poliklinik süreleri, doktor yoğunluğu ve hasta bıkkınlığı nedeni ile sağlanamamaktadır. Doktora güven duymamak tedavide hastayı pasif konuma almakta ve tedaviyi aksatmaktadır. Kronik ağrılı hastaların tedavilerinde ilaç tedavisinin yanı sıra egzersiz, kilo verme, psikolojik destek de gerekmektedir. Bu ek faktörler kısa poliklinik süresinde hastaya aktarılamamakta ve tedavi yarım kalmaktadır. Bu nedenle iyileşmeyi negatif yönde etkilemektedir. Poliklinik süresinin uzun olması hekimin hastayı daha kolay anlamasını, hastalığı daha iyi anlatmasını sağlar. Daha iyi aydınlatılmış olan hasta ise tedavi olmaya motive olur. İş birliği yapmaya iki taraf da açık hale gelir ve iyileşmeye bir adım daha yaklaşılmış olur. Gereç ve yöntem Amasya Taşova devlet hastanesi ağrı polikliniğine mart 2019/ekim 2019 tarihleri arasında başvuru yapmış olan gonartrozlu hastalar örneklem grubunu oluşturmaktadır. Retrospektif yapılan çalışmada hastalar hastaneye telefon ile davet edilerek anket gerçekleştirilmiştir. Hastaların poliklinikte kalma süreleri 0-15 dk grup A, 16 dk ve üstü ise grup B olarak belirlenmiştir. her iki örneklem grubuna yaşları 18-85 arasında bulunan evre I-II-III-IV gonartroz tanısı alan hastalar dahil edilmiştir. Çalışma için EUROPEP hasta memnuniyet ölçeği kullanılmıştır. Poliklinik süreleri hastane sisteminden kaydedilmiştir. Veriler SPSS ile değerlendirilmiştir. Bulgular ve sonuç Çalışmamızda poliklinik süresi 15 dakika ve az olan hastalar ile 16 dakika ve üstü olan hastaların memnuniyet, tedaviye devam etme oranları, iyileşmeye katkıları ve iyileşme oranları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Goal Trust is essential in patient-doctor relationship. However, this trust cannot be achieved today due to short outpatient clinic periods, doctor density and patient boredom. Failure to trust the doctor makes the patient passive in the treatment and disrupts the treatment. In the treatment of patients with chronic pain, besides drug treatment, exercise, weight loss and psychological support are also required. These additional factors cannot be transferred to the patient in a short outpatient period, and the treatment remains incomplete. Therefore, it affects recovery negatively. The long duration of the outpatient clinic allows the physician to understand the patient more easily and to explain the disease better. A better lit patient is motivated to be treated. Both sides become open to collaboration and one step closer to recovery. Materials and Methods Patients with gonarthrosis, who applied to the Amasya Taşova state hospital pain policlinic between March 2019 and October 2019, constitute the sample group. In the retrospective study, a questionnaire was conducted by inviting patients to the hospital by phone. Patients' stay in outpatient clinic was determined as 0-15 minutes in group A and 16 minutes or more in group B. Patients diagnosed with stage I-II-III-IV gonarthrosis aged 18-85 years were included in both sample groups. EUROPEP patient satisfaction scale was used for the study. Outpatient clinic times were recorded from the hospital system. The data were evaluated with SPSS. Findings and conclusion In our study, the satisfaction, attendance rates, contribution to recovery and recovery rates of patients with an outpatient clinic duration of 15 minutes or less and patients with 16 minutes or more were evaluated.