Mülteci çocuklarla çalışan okul öncesi öğretmenlerinin yaşadığı güçlüklerin çeşitli değişkenler üzerinden incelenmesi
Examining the challenges of preschool teachers working with refugee children through various variables
- Tez No: 643205
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVİSE GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin, mülteci çocuklara eğitim verirken karşılaştıkları güçlükleri, çeşitli değişkenler üzerinden incelemektedir. Araştırmanın çalışma grubu Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan ve sınıflarında mülteci öğrenci bulunan 61 okul öncesi eğitimi öğretmenidir. Çalışmanın veri toplama aşamasında; nitel araştırma modellerinden yarı yapılandırılmış yönlendirici olmayan görüşme formu kullanılmıştır. Öğretmenlere online olarak ulaşılmıştır. Araştırma verilerine“basit betimsel çözümleme”uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında karşılaşılan güçlüklerin“dil problemi, iletişim kuramama, bu alanda kendini yetersiz hissetme, velilerle iletişime geçememe”gibi başlıklarda toplandığı görülmüştür. Genel anlamda öğretmenlerin yaşadığı güçlüklerin ortak temalarda toplandığı gözlenmiştir. Araştırma bulguları ışığında çözüm önerileri sunulmuştur. Sunulan çözüm önerilerinden bazıları, mülteci çocukların etkinliklere katılımını arttırmak için mülteci çocuklara uygulanabilecek bir etkinlik kitabının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanması, dil farklılığından kaynaklı iletişim sorunlarını en aza indirebilmek için nitelikli tercümanların sınıf ortamında bulundurulması, iletişim sorunlarının eğitime etkilerinin en aza indirebilmesi için çocuklar ve öğretmenler arasında ortak anlamlar sağlayacak görsel ya da işitsel materyaller kullanılması olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the difficulties encountered by teachers working in pre- school education institutions while teaching refugee children through various variables.The research group consists of working in different provinces of Turkey in the refugee students in 61 classes and pre-school teachers. In the data collection phase of the study, a semi-structured non-directive interview form, one of the qualitative research models, was used. Teachers were reached online.“Simple descriptive analysis”was applied to the research data. When the research results were examined, it was seen that the difficulties encountered were gathered under the headings such as“language problem, inability to communicate, feeling inadequate in this area, inability to communicate with parents”. Some of the solutions offered are as follows; Preparing an activity book that can be applied to refugee children to increase the participation of refugee children in activities by the Ministry of National Education, having qualified translators in the classroom environment to minimize communication problems arising from language differences, and using visual or audio materials that have common meanings both for children and teachers in order to minimize the effects of communication problems on education.