Altı Şapkalı Düşünme tekniğinin ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin eleştirel okuma becerilerini geliştirmelerine etkisi
The influence of Six Thinking Hats application on the improvement of critical reading skill of 7th grade students in secondary school
  1. Tez No: 643224
  2. Yazar: BAHAR AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmada, altı şapkalı düşünme tekniğinin eleştirel okuma becerisini geliştirmeye etkisi incelenmiştir. Çalışmada deney grubunda uygulanan altı şapkalı düşünme tekniğine dayalı okuma egitimi ile kontrol grubunda uygulanan geleneksel okuma eğitiminin öğrencilerin eleştirel okuma becerilerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, karma yöntem araştırması olarak tasarlanmıştır. Karma araştırma modellerinden, yakınsayan paralel model ile desenlenmiştir. Çalışmanın örneklemini, Muğla ili Menteşe ilçesine bağlı bir devlet okulunda 2017-2018 eğitim öğretim yılı bahar döneminde öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu öğrencilerden 15 öğrenci deney grubunu, 15 öğrenci kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada deney grubunda 7 hafta boyunca altı şapkalı düşünme tekniğine dayalı okuma etkinlikleriyle eleştirel okuma eğitimi yapılmış, kontrol grubuna herhangi bir etkinlik uygulanmamıştır. Kontrol grubunda öğretmen araştırma boyunca Türkçe ders programı doğrultusunda kendi yaptıkları etkinlikleri öğrencilere yaptırmış olup öğretmene herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırma verileri, eleştirel okuma ölçeği, eleştirel okuma başarı testi ve görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 (Statistic Package For Social Science) programıyla analiz edilmis, veriler t-testi ve tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA sınanarak deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farkın olup olmadığına bakılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunun analizi, betimsel analizi yöntemi ile yapılmıştır. Öğrencilerin verdikleri cevaplardan doğrudan alıntılar ile puanlar desteklenmiştir. Deney grubu öğrencileri ile uygulama sonunda yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler de betimsel analiz edilmiştir. Nicel ve nitel bulgular birleştirilerek sonuçlar verilmiştir. Yapılan analizler sonucu, deney ve kontrol grupları arasında eleştirel okuma düzeyi yönünden deneysel işlem öncesi anlamlı bir fark olmadığını; altı şapkalı düşünme tekniğinin kullanıldığı deneysel işlem sonrasında iki grup arasında eleştirel okuma düzeyi yönünden deney grubu lehine anlamlı bir farkın ortaya çıktığını göstermektedir. Araştırma sonucunda altı şapkalı düşünme tekniğine dayalı öğrenme yaklaşımının, MEB tarafından hazırlanan öğretmen kılavuz kitabı etkinliklerine dayalı öğretime göre, öğrencilerin eleştirel okuma becerisi puanlarını anlamlı bir şekilde arttırdığı tespit edilmiştir. Araştırmaya göre altı şapkalı düşünme tekniğine göre yapılan okuma etkinliklerinin öğrencilere önemli katkıları olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of six-hat thinking technique on developing critical reading skill was investigated. In the study, it was aimed to determine the effect of reading education based on thinking with six hat in the experimental group and traditional reading education applied in the control group on students' critical reading skills. For this purpose, the study is designed as a mixed method research. It was designed with a parallel model converging from mixed research models. The sample of the study consists of 7th grade students studying in the spring term of 2017-2018 academic year in a public school in Menteşe district of Muğla province. 15 students constitute the experimental group and 15 students constitute the control group. In the research, critical reading training was carried out in the experimental group for six weeks with reading activities based on six-hat thinking technique, and no activities were applied to the control group. The teacher in the control group had their own activities done in line with the Turkish curriculum throughout the research and no intervention was made to the teacher. The research data were collected through critical reading scale, critical reading achievement test and interview form. The data obtained were analyzed with the SPSS 22.0 (Statistic Package For Social Science) program, and the data were tested for t-test and repeated measurements by testing two-factor ANOVA for any significant difference between the experimental and control groups. The analysis of the qualitative dimension of the research was made with the descriptive analysis method. The scores are supported with direct quotations from the students' answers. Semi-structured interviews with the experimental group students at the end of the application were also analyzed descriptively. Quantitative and qualitative findings are combined and results are given. As a result of the analysis, there was no significant difference between the experimental and control groups in terms of critical reading level before the experimental process; shows that there is a significant difference between the two groups in favor of the experimental group in terms of critical reading level after the experimental process using six-hat thinking technique. As a result of the research, it was found that the learning approach based on six-hat thinking technique significantly increased the students' critical reading skill scores according to the teaching based on teacher guidebook activities prepared by MEB. According to the research, it was revealed that reading activities carried out according to the six-hat thinking technique had important contributions to students. Suggestions are included according to the research results.