Mal veya hizmet satımından kaçınma suçu (TCK m. 240)
The crime of avoiding the sales of goods or provision of services (TCC art. 240)
  1. Tez No: 643285
  2. Yazar: CAN ERALP ELİBOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EYLEM AKSOY RETORNAZ, PROF. DR. ALİ KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bireylerin yaptıkları yahut yapmaktan kaçındıkları her bir davranışın bir maliyeti vardır. Bu maliyet, neredeyse hiçbir kaynağın sınırsız olmamasındandır. Dolayısıyla bireyler, kendi arzuları doğrultusunda maliyet analizi yaparak belirli bir yönde davranırlar. Bu perspektiften bakıldığında insanlar hayatlarını, farkında olmasalar da ekonomik hesaplamalarla idame ettirirler. Bu davranışların bir başkasını ekonomik açıdan etkilemesiyle piyasa olarak adlandırılan ekonomik mübadele ortamı meydana gelir. Bu ortamın muhafazasına ilişkin muhtelif görüşler ileri sürülmüşse de üzerinde mutabık kalınan husus, piyasanın varlığı ve mümkün mertebe kesintisiz işlemesidir. İşte bu mutabakatın gereklerinin ceza hukuku kapsamında yerine getirilmesi, ekonomi ceza hukukunu meşgul eden bir konudur. Bu istikamette çeşitli kanun maddeleri sevk edilmiştir. Bu çalışmada 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu bünyesinde ihdas edilen ekonomik suçlardan biri olan mal veya hizmet satımından kaçınma suçu (m. 240) incelenmektedir. Bu yapılırken suç tipinin ekonomik suç olması sebebiyle suçun kanuni unsurları ekonomik perspektiften yorumlanmaktadır. Sonuç olarak mal veya hizmet satımından kaçınma suçunun hem hukuki hem de ekonomik güncel esaslara aykırı olması nedeniyle ilga edilmesi gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Each act that an indiviual conducts or avoids to conduct comes with a cost. This cost stems from the fact that no resource is infinite. Therefore, individuals behave according to their own will, albeit in a certain way pursuant to their cost analysis. With a glance from this perspective, it is observed that individuals maintain their living standards by dwelling upon economic considerations and calculations, even though they are unaware of this phenomenon. An indiviual's behavior affecting another individual creates a medium of economic exhcange, which is referred to as the market. Although there are different views regarding the maintenance of this atmosphere, the common denominator of all is that the free market economy should be preserved by an uninterrupted, continuous handling. This common understanding manifests itself under the rules of economic criminal law, which constitutes an integral part of criminal law. With this respect, a number of stipulations have been foreseen by the legislator. The work at hand examines the crime of avoiding the sales of goods or provision of services (Art. 240) stipulated under Turkish Criminal Code No. 5237. Since it is an economic crime, the elements of crime are interpreted in an economic point of view. Consequently, it is claimed that the crime of avoiding the sales of goods or provision of services should be abolished because it is against both legal and economic merits.