Faktoring işlemlerinin hukuksal-finansal boyutu ve sektörü analizi
Legal and financial analysis of factoring transactions and sector analysis
  1. Tez No: 742306
  2. Yazar: MEHMET KARAKARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Faktoring işlemi, bir firmanın mal veya hizmet satışından doğan veya doğabilecek olan faturalı alacaklarının bir finans kurumu olan faktoring şirketine devredilmesi ve bunun karşılığında faktoring şirketi tarafından müşteriye finansman, garanti ve tahsilat hizmetlerinden bir veya birkaçının sunulması işlemidir. Ülkemizde 1980'li yıllarda bankalar sayesinde uygulamaya konan faktoring hizmeti yıllar itibariyle hızla artış göstermiş, günümüzde finans piyasasında özellikle KOBİ'lerin vazgeçilmez finansman kaynakları arasında yer almıştır. Bu tez çalışmasında Dünyada uzun yıllardır kullanılan, Türkiye'de ise 1980 yılından itibaren kullanılmaya başlanan modern bir finansman yöntemi olan faktoring işleminin ne olduğu, gelişimi, fonksiyonu, hukuksal boyutu, işleyişi anlatılmış ve sektör analizi yapılmıştır. Bu çalışmada faktoringin Türkiye'de nasıl doğduğu tarihsel ve hacimsel olarak nasıl bir gelişim süreci izlediği konularında tespit yapılırken; faktoring işleminin Türkiye'deki yasal alt yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bu çalışmada çok ölçütlü karar verme yöntemi olan Topsis yöntemini kullanarak; 2008-2020 dönemlerinin FKB'nin internet sitesinde yer alan faktoring sektör verilerinden yararlanarak faktoring sektör analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Factoring is the process of transferring the invoiced receivables of a company, which arises or may arise from the sale of goods or services, to a factoring company, which is a financial institution, and in return, the factoring company provides one or more of the financing, guarantee and collection services to the customer. The factoring service, which was introduced in our country in the 1980's thanks to banks, has increased rapidly over the years, and today it has become one of the indispensable financing resources of SMEs in the financial market. In this thesis, the factoring process, which is a modern financing method that has been used in the world for many years and has started to be used in Turkey since 1980, has been explained and sector analysis has been made. In this study, while determining how factoring was born in Turkey and how it followed a historical and volumetric development process; Information about the legal infrastructure of the factoring process in Turkey is given. In addition, in this study, using the Topsis method, which is a multi-criteria decision-making method; Factoring sector analysis was carried out by making use of the factoring sector data available on the FKB website for the period 2008-2020.