İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin sosyal katılım becerisi kazanma durumlarının incelenmesi
Investigation of achieving social participation skills of primary school fourth grade students
  1. Tez No: 643286
  2. Yazar: ÜLKÜHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KARATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sosyal katılım becerisi öğrencilerin hayatlarının her alanında ihtiyaç duydukları, kazanılması ve geliştirilmesi sürecinde birçok faktörün etkili olduğu, kazanılamaması durumunda öğrencilerin okul hayatlarını ve günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen bir beceridir. Bu nedenle bu becerinin küçük yaşlardan itibaren öğrencilere kazandırılması büyük önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin sosyal katılım beceri düzeylerini çeşitli değişkenler açısından tespit etmek ve öğretmenlerin sosyal katılım becerisi ile öğrencilerinin sosyal katılım becerisi kazanma durumları hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2019/2020 eğitim öğretim yılı, Ankara ili merkez ilçelerinde MEB'e bağlı devlet ilkokullarında ve özel ilkokullarda öğrenim görmekte olan, gönüllülük esasına göre ölçme araçlarında yer alan sorulara cevap veren, nicel boyutta 1103 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi, nitel boyutta 48 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda öğrencilere kişisel bilgi formu ve“Sosyal Katılım Becerilerini Belirleme Ölçeği”, nitel boyutunda ise öğretmenlere yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel ve parametrik istatistikler, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yüksek düzeyde sosyal katılım becerisine sahip oldukları görülmüştür. Araştırmanın diğer en önemli sonuçlarına göre öğrencilerin sosyal katılım beceri düzeyleri okul türü, cinsiyet, anne-baba eğitim durumu, anne çalışma durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken; okul öncesi eğitimi, kitap okuma sıklığı, TV seyretme, dijital teknolojileri kullanma, değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Araştırmanın nitel boyutunun sonuçlarına göre sınıf öğretmenlerinin sosyal katılım becerisini daha çok iletişim ve sosyalleşme boyutunda algıladıkları görülmüştür. Sosyal katılım becerisinin, tüm boyutlarıyla birlikte ele alınmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social participation skill is a skill that students need in all areas of their lives, many factors are effective in the acquisition and development process, and if it is not acquired, students' school life and daily life are negatively affected. Therefore, it is of great importance to teach this skill to students from an early age. This study aims to determine the social participation skill levels of primary school 4th-grade students in terms of various variables and to determine the teachers 'views on social participation skills and their students' gaining social participation skills. The study group of the research is 1103 4th grade students in quantitative dimension, who are studying in public primary schools and private primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the central districts of Ankara in 2019/2020 academic year, and 48 class teacher in qualitative dimension, both groups answered the questions in the measurement tools voluntarily. In the research, the mixed method in which using quantitative and qualitative research methods together preferred. In the quantitative dimension of the study, the personal information form and the Social Participation Skills Determination Scale applied to the students, and the semi-structured interview form applied to the teachers in the qualitative dimension. Descriptive and parametric statistics used in the analysis of quantitative data, and the content analysis technique used in the analysis of qualitative data. According to the results of the research, it was observed that primary school 4th-grade students have a high level of social participation skills. According to the other most important results of the study, while the social participation skill levels of the students did not differ significantly according to the variables of school type, gender, education level of the parents, and mother's employment status; preschool education, reading a lot of books, watching TV, using digital technologies differed significantly according to its variables. According to the results of the qualitative dimension of the study, it was seen that classroom teachers perceived social participation skills mostly in the communication and socialization dimension. It is thought that it would be beneficial to consider social participation skills with all its dimensions.