İlkokul matematik ders kitaplarında yer alan problem kurma çalışmalarının incelenmesi
Investigation of problem posing studies in primary school mathematics textbooks
- Tez No: 643375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KORAY SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul matematik ders kitaplarında yer alan problem kurma çalışmalarının incelenmesidir. İncelenen ders kitapları 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Kastamonu ilinde ilkokullarda okutulan matematik ders kitaplarından oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu sınıf öğretmenleri oluşturmakta olup ders kitaplarında yer alan problem kurma çalışmaları hakkında sınıf öğretmenleriyle görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve görüşme tekniği kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan problem kurma çalışmaları sınıflandırması ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ilkokul matematik ders kitaplarında yer alan problem kurma çalışmalarının ünitelere ve öğrenme alanlarına göre yüzdesel olarak farklılık gösterdiği ve farklı türde problem kurma çalışmalarının olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte ders kitaplarında serbest problem kurma çalışmalarına rastlanılmamıştır. Elde edilen sonuçlara göre, matematik ders kitaplarında problem kurma çalışmalarının daha fazla kullanılması gerektiği çünkü problem kurmanın öğrencilerin yaratıcılık, problem çözme ve üst düzey becerilerine katkısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the problem posing studies in primary school mathematics textbooks. The textbooks to be examined were determined as mathematics textbooks used in primary schools in Kastamonu in the 2018-2019 academic year. The classroom teachers constitute the study group of the study, and the problem-posing activities in the textbooks were interviewed. Document analysis and interview technique, which are among qualitative research methods, were used in the research. The classification of problem posing studies and semi-structured interview form prepared by the researcher were used as data collection tools. As a result of the research, it was determined that the problem posing studies in primary school mathematics textbooks differ in percentage according to units and learning areas and there are different types of problem-posing studies. However, free problem posing studies were not encountered in the textbooks. According to the results, it was concluded that problem posing studies should be used more in mathematics textbooks because problem posing contributes to students' creativity, problem solving and high-level skills.