Brezilya'daki sağlık hizmetlerinde 1980'lerden sonraki reform hareketleri ve brezilya sağlık kooperatifleri-UNIMED örneği
Reform movement on brazilian health care system after 1980s and Brazilian health care cooperatives with the example of UNIMED
  1. Tez No: 643374
  2. Yazar: ŞAFAK HANDAN KARAKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Özellikle 1980'den sonra yaşanan ekonomik darboğazın akabinde yeni kamu yönetimi arayışına giren Brezilya'da sağlık sisteminde gerçekleştirilen reform hareketleri ve bu reformların sonuçları incelenmiştir. Yeni kamu yönetiminde piyasa modellerinin kullanılması ve devletin hizmet sunumu yerine düzenleyici, denetleyici ve yol gösterici olmasını savunan yeni politikaların izlenmesiyle Brezilya'da sağlık hizmeti sunumunda özel sağlık hizmeti sunucuları devlet politikalarıyla da desteklenmiş ve dolayısıyla özel sektörün sağlık hizmetindeki payı artmıştır. 1980 öncesinde de kurulu olan sağlık kooperatiflerinin daha rekabet edebilir hal almak amacıyla Ulusal Tıbbi Kooperatifler Konfederasyonu (UNIMED) çatısı altında birleştiği ve hizmet ağını genişlettiği anlaşılmıştır. UNIMED'e bağlı Sağlık Kooperatiflerinin diğer özel sağlık sunucularına göre daha ekonomik sağlık planları sunması nedeniyle tercih edildiği ve böylece artan talep ile doğru orantılı olarak kooperatif gelirlerinin arttığı ve böylece hizmet ağının ülkenin %84'üne ulaşacak şekilde genişlediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, UNIMED örneği çerçevesinde ülkemizde sağlık kooperatifçiliğinin uygulanabilirliği tartışılmıştır. Ülkemizde“Sağlıkta Dönüşüm Programı”çerçevesinde gerçekleştirilen“Tam Gün Yasası”ve“Performansa Dayalı Ek Ödeme Sistemi”düzenlemeleriyle doktorların çalışma koşullarının ve gelirlerinin etkilendiği ve dolayısıyla sağlık alanında kooperatifleşme imkânının kuvvetlendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research focused on the reforms carried out in Brazilian health system and the results of these reforms, especially after the economic bottleneck after 1980, which searched for new public administration. With the use of market models in the new public administration and following new policies that advocate that the state should be regulatory, supervisory and guiding instead of service delivery, private health service providers were also supported by government policies in the provision of health services in Brazil, and therefore the share of the private sector in health care increased. It was understood that the health cooperatives established before 1980 united under the umbrella of the National Medical Cooperatives Confederation (UNIMED) and expanded their service network in order to become more competitive. It is concluded that Health Cooperatives affiliated with UNIMED are preferred because they offer more economic health plans than other private health providers, thus cooperative revenues have increased in direct proportion with the increasing demand, therefore the service network has expanded to reach 84% of the country. On the other hand, the applicability of health cooperatives in our country was discussed within the framework of UNIMED example. It is concluded that the working conditions and income of doctors are affected by the arrangements of“Full Day Law”and“Performance Based Supplementary Payment System”implemented within the framework of“Health Transformation Program”in our country, and thus the possibility of cooperatives in the field of health is strengthened.