İçsel pazarlamanın işten ayrılma niyetleri üzerine etkisinde çalışanların öz yeterliliklerinin rolü
The role of employee qualifications of employees in the effect of internal marketing on the leave of jobs
- Tez No: 643388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN YAVUZALP MARANGOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Toplumsal yaşamda değişen ve gelişme gösteren bilim, teknoloji, işletmeleri doğrudan etkilemektedir. Bu gelişimler, rekabetin yüksek olduğu ortamlarda dış müşteriye iyi bir hizmet sunabilmesi için işletmelerin kaliteyi önemli oranda arttırma isteğini desteklemektedir. İşletme yönetiminin iş görenlerinin deneyimlerini, becerilerini, yeteneklerini geliştirebilmeleri için yeterli teşviki sağlaması ve iş gören ile iş birliği yapması gerekir. Bu bağlamda, işletmelerin içinde barınan yetenekli iş görenlerini işletmenin ileriye dönük stratejileri ve başarıları açısından elinde tutması, işletmeye avantaj sağlamaktadır. Araştırmaya işletme sektöründe çalışan 500 personel katılmıştır. Anket formu iki bölümden toplam 32 ifadeden oluşmaktadır. Kullanılan ölçeklerin Cronbach alfa güvenirlik katsayıları SPSS paket programı ile doğrulayıcı faktör analizleri ise Amos programı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak; içsel pazarlama kavramını uygulayan işletmelerin, çalışanların öz yeterliliklerinin, işten ayrılma niyetlerini doğrudan etkilediği görülmektedir. İçsel pazarlamanın işten ayrılma niyeti üzerinde negatif yönlü ve anlamlı, içsel pazarlamanın öz yeterlilik üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı, öz yeterliliğin işten ayrılma niyeti üzerinde negatif yönlü ve anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Science, technology, which changes and develops in social life, directly affect the enterprises. Since these developments are high in competition, enterprises need to increase the quality significantly in order to provide a good service to the external customer. Business management needs to provide adequate incentives and to cooperate with business in order to improve their experience, skills and talents. In this context, using the talented business views of the enterprises, it holds the strategies and successes in the hands. 500 people working in the business sector participated in the research. The questionnaire formula consists of two parts and 32 statements. Confirmatory factor analyzes of the scales used with SPSS package program are analyzed with Amos program. As a result, It will enable companies that apply the concept of internal marketing to participate in the self-efficacy and intention to leave their jobs. Your self-efficacy is negative and meaningful on the intention of quitting internal marketing, and self-efficacy on the self-efficacy of internal marketing.