COVID-19 sürecinde içsel pazarlamanın örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Bir üniversite hastanesi örneği
The effect of internal marketing on organizational commitment in the Covid-19 process: A university hospital example
  1. Tez No: 777599
  2. Yazar: YUNUS BAYKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MUTLU AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Örgütsel bağlılık, çalışanların örgütlerine karşı sahip oldukları psikolojik bağlılık ve sadakati ifade eder. Covid-19 salgını sırasında; krizin neden olduğu benzeri görülmemiş stres ve belirsizlik nedeniyle kurumsal bağlılığı sürdürmek işletmeler açısından zor bir süreçtir. Covid-19 salgını, dünyanın dört bir yanındaki çalışanları önemli ölçüde etkiledi. Pek çok insan işten çıkarıldı. Çoğu ücretsiz izne gönderildi ve birçok çalışanın görev tanımı veya çalışma düzeninde değişiklikler oldu. Kısaca Pandemi birçok işletme ve çalışanı için büyük bir belirsizlik ve strese neden oldu. Çalışanlar kendi sağlıkları ve sevdiklerinin sağlıkları, maddi kaygılar ve iş güvenliği konusunda endişe yaşadılar. Öte yandan tüm bu süreçte fedakârca her türlü zorluğa göğüs geren sağlık çalışanları ise dişini tırnağına takarak geri adım atmadan çalıştılar ve tüm insanlığın takdirini kazandılar. Bu süreçte sağlık çalışanlarının memnuniyetlerini ve örgütlerine bağlılıklarını maksimum düzeyde tutabilmek önemliydi. Amacı çalışan memnuniyetine yol açtığı düşünülen içsel pazarlama uygulamalarının sağlık çalışanlarının örgütlerine olan bağlılıkları üzerindeki olası etkilerini ortaya koyabilecek bir model önerisi sunmak olan bu çalışma 297 sağlık çalışanı üzerinde gerçekleştirildi. Sonuç olarak geliştirilen araştırma modelinde sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen içsel pazarlama faaliyetlerinin onların çalışma memnuniyetleri üzerinde ve dolaylı olarak da organizasyonlarına olan duygusal, normatif ve devam bağlılıkları üzerinde pozitif yönde etki oluşturduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment refers to the psychological commitment and loyalty of employees towards their organizations. During the Covid-19 pandemic; maintaining corporate loyalty is a difficult process for businesses due to the unprecedented stress and uncertainty caused by the crisis. The pandemic has significantly affected workers around the world. Many people were laid off. Many were put on unpaid leave, and many employees had changes in their job description or work pattern. In short, the Pandemic has caused a great deal of uncertainty and stress for many businesses and their employees. Employees experienced concerns about their own health and the health of their loved ones, financial concerns and job security. On the other hand, the healthcare professionals, who have endured all kinds of hardships, worked without taking a step back by putting their teeth on the nails and won the appreciation of all humanity. In this process, it was important to keep the satisfaction of health workers and their commitment to their organizations at the maximum level. This study, whose aim is to present a model proposal that can reveal the possible effects of internal marketing practices, which are thought to lead to employee satisfaction, on the commitment of healthcare professionals to their organizations, was carried out on 297 healthcare professionals. As a result, in the research model developed, it was observed that the internal marketing activities carried out for healthcare professionals had a positive effect on their work satisfaction and indirectly on their emotional, normative and continuance commitment to their organizations.