Eylem odaklı yaklaşımın imam hatip liseleri dinî mûsiki eğitimi ders kitaplarında uygulanması
Application of action-oriented approach in course books on religious music education
- Tez No: 643404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Müzik, Religion, Education and Training, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Eylem odaklı yaklaşım Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni ile beraber ortaya çıkmış bir kavramdır. Bu metinde bu yaklaşıma ilişkin temel ilkeler sunulmuştur. Güncel dil öğretim konusunda uygulama alanı bulan bu yaklaşımdan genellikle yabancı dil öğretiminde ders kitapları, sınav ve program hazırlama konusunda faydalanılmaktadır. Bu yaklaşıma göre birey sosyal ortamda görevleri yerine getiren sosyal aktörler olarak görülmektedir. Sosyal aktör olan birey diğer bireyler ile etkileşim durumundadır. Bu etkileşim anında birey görevleri yerine getirmektedir. Böylelikle birey eylem odaklı bir sürece dahil olmaktadır. Bu çalışmada, genellikle dil öğrenimi aşamasında uygulanan eylem odaklı yaklaşımın, imam hatip liselerinde seçmeli ders olarak sunulan“Dinî Mûsiki”dersi öğretim materyallerinde uygulanması konu edinmektedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda kaynak ders kitabın hazırlanma amacına uygun şekilde hazırlandığı, bu noktada öğrenenlerin kendi alanlarıyla ilgili kurum ve kuruluşlarda görev yapmalarını sağlayacak, kolaylaştıracak ve üstlendikleri görevleri başarılı şekilde yerine getirmelerine destek olacak şekilde hazırlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The action-oriented approach is a concept that emerged with the Common European Framework of Reference for Languages. This text presents the basic principles of this approach. This approach, which finds application in the field of current language teaching, is generally used in the preparation of textbooks, exams and programs in foreign language teaching. According to this approach, the individual is seen as social actors performing tasks in the social environment. The individual who is a social actor interacts with other individuals. This interaction instantly accomplishes an individual's tasks. Thus, the individual is involved in an action-oriented process. This study focuses on the application of the action oriented approach applied in the language learning stage in the religious textbooks of the Religious Music course offered as an elective course in imam-hatip high schools. As a result of the research, it was seen that the textbook was prepared in accordance with the aim of preparing the textbook and it was prepared to enable the learners to work in institutions and organizations related to their fields, to facilitate them and to carry out their tasks successfully.