Farklı beden kitle indeksine sahip kadınlarda egzersizin insülin, heparin, subfatin ve nöropeptit Y seviyelerine etkisi
The effect of exercise on insulin, heparin, subphatin and neuropeptide Y levels in women with different body mass index
  1. Tez No: 643443
  2. Yazar: BERİKA ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÇİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmada; düzenli egzersiz yapmayan farklı beden kitle indeksine sahip olan kadınlarda sekiz haftalık egzersizin bireylerde İnsülin, Heparin, Subfatin ve Nöropeptit Y üzerine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya düzenli olarak spor yapmayan, 21-25 yaş grubunda yer alan 56 kadın denek gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma grubumuz, katılımcıların beden kitle indeksleri hesaplanıp; zayıf normal, şişman ve obez olarak, her grupta 14 kişi şeklinde olarak 4 eşit gruba ayrılarak yapılmıştır. Araştırmamızda katılımcılara 8 hafta boyunca, haftada 4 gün ve günde 60 dakika olmak üzere aerobik egzersiz koşuları ile birlikte step aerobik çalışmaları uygulanmıştır. Tüm katılımcılardan egzersiz programları başlamadan önce ve tamamlandıktan sonra dinlenik ve yorgunluk durumda kan örnekleri alınmış ve santrifüj edildikten sonra; serum numunelerinde ELISA yöntemi ile çalışılıp İnsülin, Heparin, Subfatin ve Nöropeptit Y değerlerinin analizleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizde SPSS paket program kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study; It is aimed to examine the effects of eight weeks of exercise on İnsulin, Heparin, Subfatin And Neuropeptide Y in individuals with different body mass index who do not exercise regularly. 56 women in the 21-25 age group who did not do sports regularly participated in the study voluntarily. Our research group calculated the participants' body mass indexes; It was performed as weak normal, fat and obese, divided into 4 equal groups as 14 people in each group. In our study, step aerobic exercises were applied to the participants for 8 weeks, 4 days a week and 60 minutes a day, along with aerobic exercise runs. Blood samples were taken from all participants before and after completion of exercise programs, in rest and fatigue and after centrifugation; serum samples were studied by ELISA method and insulin, Heparin, Subfatin and Neuropeptide Y values were analyzed.