Biçim kategorisi
- Tez No: 6435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
IV ÖZET Bu çalışmadaki amacımız biçim kategorisinin bir tanımını ve bu kategorinin morfizmleriyle ilgili bir teoremin ispatını vermektir. Bu amaçla, önce birinci bölümde kategoriler ve funktorlarla ilgili genel bilgiler verdikten sonra ikinci bölümde direkt ve invers sistemler ve bunların limitleri üzerinde durduk. Üçüncü bölümde invers sis temler kategorileri ve prokategorileri ele aldık ve son bölümde biçim kategorisini inşa ettik. Son olarak biçim morfizmi temsilci lerini çifte limit olarak ifade eden teoremi i-spat ettik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we gave the definition of the shape cate gory and the proof of a theorem about the morphisms of this cateor>. To this end we obtained in the first chapter the certain general results about categories and functors and about the direct and inverse systems and their limits in the second chapter. In the third chapter we defined the inverse systems categories and pro-categories. Finally in the last chapter we defined the shape category and proved the theorem about the shape morphisms representing them as double limits.