Aktif yaşlanmaya yönelik sosyal güvenlik politikaları
Active ageing oriented social security policies
  1. Tez No: 257701
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Yaşlılık, kişiyi çalışamaz hale getirerek, kendisi ve geçindirmek zorunda olduğu kişiler bakımından ekonomik güçlükler yaratan bir ?sosyal tehlike?dir. Yaşlılık, ekonomik ve sosyal açıdan, sürekli gelir kaybına ve sağlık harcamalarının artması sebebiyle sürekli gider artışına yol açan bir sosyal tehlike olması dolayısıyla da Sosyal Güvenlik Hukuku'nun ilgi alanına girmektedir.Aktif Yaşlanma bireyleri ve nüfus gruplarını ilgilendirmektedir. İnsanların yaşadıkları süre içinde fiziksel, sosyal ve zihinsel potansiyellerinin farkına varmalarını, bir yandan yardıma ihtiyaçları olduğunda onlara yeterli koruma, güvenlik ve bakım sağlarken diğer yandan da ihtiyaçlarına, arzularına ve kapasitelerine göre topluma katılmalarına izin vermektedir.Sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi ve bireyin kişisel bakımına aktif olarak katılım, yaşamın her aşamasında önemle ele alınması gereken konulardır. Diğer taraftan; düzenli fiziksel etkinlik, sağlıklı beslenme, sigara içmeme, alkol ve ilaçların doğru kullanımı hastalıklardan korunmayı ve vücut işlevlerindeki kaybın azalmasını sağlarken, kişinin yaşam süresi ve kalitesini arttırır.Sosyal yardım, eğitim ve yaşam boyu öğrenme olanakları, barış, şiddet ve kötü muameleden korunma gibi sosyal çevreye bağlı etmenler, kişilerin sağlıklı, katılımcı ve güvenli bir şekilde yaşlanmasını sağlar.Ekonomik yaşantının unsurlarından olan gelir, iş ve sosyal korunma, aktif yaşlanmayı önemli şekilde etkiler. Gönüllü çalışma, yaşlıların toplumla bağlantılarını güçlendirip, sağlıklı bir ruhsal yapıya sahip olmalarını sağlarken, toplumlarına ve uluslarına önemli bir katkıda bulunmalarını sağlamaktadır. Aktif yaşlanma sanayileşmiş dünyanın emekli aylığının ve bununla ilgili sosyal koruma planlarının güçlendirilebilirliğine katkıda bulunabilir.Erken emeklilik yönündeki eğilimi tersine çevirmek iş yaşamında davranış ve beklentilerde temel değişiklikler-kültürel bir değişim- gerektirecektir. Bu politikaya ulaşmak daha aktif bir yaklaşım, yaş engelleriyle mücadele, işveren davranışlarının değiştirilmesi, çalışma hayatının uzatılması ve esnek istihdam politikalarının uygulanmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Elderliness is a ?social threat? which, by making the person disable, creates economic difficulties in terms of himself and people he has to maintain. Elderliness, economically and socially, gets into the area of interest of Social Security Law in consequence of its being a social threat that leads to a consistent loss of income and a consistent rise of expense on the ground of the rise of health expenditures.Active Ageing applies to individuals and population groups. It enables people realize their physical, social and intellectual potential within their lifetime, moreover, while providing them sufficient protection, security and maintenance when they need assistance on one hand, on the other hand it allows them join society according to their requirements, demands and capacities.Adopting the forms of healthy life and active participation to the personal care of individual are the subjects that should be dealt momentously in every period of life. Besides, while regular physical activity, healthy diet, non-smoking, the right use of alcohol and medicines provide prophylaxis and the decrease of the loss in body processes, they also raise the person?s lifetime and quality.Social assistance, the opportunities like education and life long learning, factors connected with the social environment like peace, violence and protection from ill-treatment provide people get older in a participant and secure way.As an element of economic living; income, work and social protection, affect active ageing momentously. While providing the elders have a healthy mental being by improving their connection with society, they also provide them make an important contribution to their society and nation. Active Ageing can contribute to the industrialized world?s old-age pension and social protection plans? possibility to be strengthened.Inverting the tendency towards early retirement will require principal changes in behavior and expectations -a cultural change- in business life. Approaching this policy requires a more active access, struggle with age objection, changing the behavior of employers, extending the working life and applying flexible employment policies.