Second language learning-induced enhancement of executive functions in an instructed language learning context
Yönlendirilen dil öğrenimi bağlamında, ikinci dil öğreniminden kaynaklı yönetici işlevlerin gelişmesi
  1. Tez No: 643563
  2. Yazar: MEHMET AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN ERÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, ikinci dil deneyiminin yönetici işlevlerin genişlemesi üzerindeki etkilerini ve yönetici işlevlerin ikinci dil başarısı ile ilgili yordama geçerliliğini, alan-genel perspektiften, ön-test/son-test boylamsal bir araştırma ile incelemektedir. Deney grubundaki katılımcılar, üniversite ortamında altı ay boyunca yoğun ikinci dil eğitimi alan (600 ders saati) 165 lise mezunu Türk öğrenciden oluşmaktadır. Kontrol grubundakiler ise, üniversite birinci sınıf derslerini ana dillerinde alan 103 Türk üniversite öğrencisidir. İşler belleği ölçen, iki adet görsel kompleks uzam testleri (simetri ve rotasyon); ketlemeyi ölçen antisakkad ve flanker testleri; ve bir adet standartlaştırılmış İngilizce dil yetisi testi öğretim öncesi ve sonrasında uygulanmıştır. Tekrarlı ölçümler için kullanılan çok değişkenli ve tek değişkenli varyans analizi sonuçları, her iki öğrenim şeklinin de flanker ketleme performansı hariç yönetici işlevlerde genişlemeye yol açtığını göstermiştir, ancak herhangi bir grup farkına rastlanmamıştır. Keşif faktörü analizi, kompleks uzam ölçekleri ile antisakkad ölçeğinin, yönetici dikkat adı verilen aynı faktör altında toplandığını, ancak flanker ölçeğinin bu faktörden bağımsız hareket ettiğini göstermiştir. Regresyon analiz sonuçları, yönetici işlevlerden sadece flanker ölçeğinin az da olsa ikinci dil öğrenim başarısını açıklayabildiğini, yönetici dikkatinin ise ikinci dil öğrenim başarısı ile ilişkisi olmadığını göstermiştir. Ayrıca, çalışma öncesi ikinci dil deneyimin, başarı konusunda en iyi açıklayıcı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, ikinci dil deneyiminin, yönetici işlevlerin genişlemesine katkısı vardır, denilebilir. Ancak, yönetici dikkatin altı aylık yoğun bir dil eğitimi sonundaki başarıda önemli bir rol oynadığı söylenemeyebilir.
Özet (Çeviri)
This study probes the effects of L2 experience on the enhancement of executive functions (EFs) and the predictive validity of EFs for L2 success from a domain-general perspective in a longitudinal pre-test/post-test design. Participants in the experimental group were 165 Turkish high-school graduates receiving intensive L2 instruction in a university setting for six months (600 class contact hours), and the ones in the control group were 103 freshman students taking undergraduate courses in their first language. Two visual complex span tasks (symmetry and rotation) to measure working memory, antisaccade and flanker tasks to measure inhibition, and one standardized English proficiency task were administered before and after the instruction. Multivariate and univariate repeated measures ANOVA results indicated that both instruction types led to the enhancement of EFs except for flanker performances, yet no group differences were observed. Exploratory factor analysis revealed that complex span task and antisaccade performances had loadings on the same factor, named as executive attention, whereas flanker performance was independent from this dimension. Regression findings demonstrated that, albeit little, flanker but not executive attention could explain L2 success. Prior L2 experience was found to be the best predictor. The study concluded that L2 experience can contribute to the enhancement of EFs, yet executive attention might not play a significant role in L2 success at the end of a six-month intensive L2 instruction.