Akut koroner sendrom risk skorlarının acil tıp asistanları arası tutarlılığının araştırılması
Investigation of reliability of acute coronary syndrome risk scores among emergency medicine residents
  1. Tez No: 729638
  2. Yazar: OKTAY ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİLARAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
AMAÇ: Biz bu çalışmada HEART, Thrombolysis in Myocardial Infarction (TIMI), Global Registry of Acute Coronary Events (GRACE), Troponin only Manchester Acute Coronary Syndromes (T-MACS), History and Electrocardiogram only Manchester Acute Coronary Syndromes (HE-MACS) risk skorları ve Emergency Department Assessment of Chest Pain Score (EDACS) için değerlendiriciler arası güvenilirlik oranlarını tespit etmeyi ve bu oranların yükseltilebilmesi için çözümler bulmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemiz Acil Tıp Kliniğine göğüs ağrısı veya akut koroner sendrom ile ilişkili bir semptom ile başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden, travma öyküsü olmayan, 18 yaş ve üzeri hastalar çalışmaya alındı. Bu hastalar için birbirine kör iki acil tıp uzmanlık öğrencisinin“HEART”,“TIMI”,“GRACE”,“T-MACS”,“HE-MACS”risk skorları ve“EDACS”için değerlendirmelerini eşleştirilmiş ve prospektif olarak topladık. Araştırmamız iki aşamada gerçekleştirildi. İlk aşamada; değerlendirilen hasta sayısı 100'ün üzerine çıktığında, tüm değişkenler ve risk skorları için tutarlılıklar hesaplandıktan sonra intraclass korelasyon katsayısı veya kappa değeri 0,8'in altında olanlar belirlendi. Gerekli görülen konularda eğitimler verilmesi ve iyileştirmeler yapılması sonrası araştırmanın ikinci aşama değerlendirmesi, ilk değerlendirmeden 2 ay sonra yapıldı. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS V20.0 ile incelendi. Uygulayıcılar arası tutarlılık analizinde, kalitatif veriler için Cohen'in lineer ağırlıklı kappası, kantitatif veriler için intraclass korelasyon testleri kullanıldı. BULGULAR: Araştırmamızda, 24.09.2021 - 27.11.2021 tarihleri arasında başvuran 110 hasta 1. grubu, 06.01.2022 - 19.02.2022 tarihleri arasında başvuran 101 hasta ise 2. grubu oluşturdu. İlk grup değerlendirme sonrasında eğitim verilerek ve iyileştirmeler yapılarak, ikinci grupta ortanca 0,039 (ÇAA: 0,1, min:-0,12, maks:0,12) değişim sağlanabildi. En fazla artışın GRACE (Δκ= 0, 0,116) ve HEART (Δκ= 0,086) skorlarında olduğu tespit edildi. SONUÇ: HEART, TIMI, GRACE, T-MACS, HE-MACS risk skorları ve EDACS için acil tıp uzmanlık öğrencileri arası uyum önemli derecededir. Risk skorlarındaki değişkenlerin herkes tarafından aynı şekilde anlaşılacak net ifadeler içirmesi ile risk skorlarının uygulayıcılar arası uyumu arttırılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Acil tıp, göğüs ağrısı, risk skorları, HEART, TIMI, GRACE, T-MACS, HE-MACS, EDACS, intraclass korelasyon, kappa, güvenilirlik, tutarlılık, uyum
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, we aimed to determine the interrater reliability rates for HEART, Thrombolysis in Myocardial Infarction (TIMI), Global Registry of Acute Coronary Events (GRACE), Troponin only Manchester Acute Coronary Syndromes (T-MACS), History and Electrocardiogram only Manchester Acute Coronary Syndromes (HE-MACS) risk scores and Emergency Department Assessment of Chest Pain Score (EDACS) and to find solutions to increase these rates. MATERIALS AND METHODS: Patients aged 18 years and older, without a history of trauma, who applied to the Emergency Medicine Clinic of our hospital with chest pain or a symptom associated with acute coronary syndrome and agreed to participate in the study, were included in the study. For these patients, we pooled paired and prospective assessments of two blinded emergency medicine residents for the risk scores of“HEART”,“TIMI”,“GRACE”,“T-MACS”,“HE-MACS”and“EDACS”. Our research was carried out in two stages. In the first stage, when the number of patients evaluated exceeded 100, after calculating the consistency for all variables and risk scores, those with intraclass correlation coefficient or kappa value below 0.8 were determined. After providing trainings and making improvements on the necessary issues, the second stage evaluation of the research was made 2 months after the first evaluation. The data collected in the research were analyzed with IBM SPSS V20.0. Cohen's linear weighted kappa was used for qualitative data and intraclass correlation tests were used for quantitative data in the inter-rater reliability analysis. RESULTS: 110 patients admitted between 24.09.2021 and 27.11.2021 constituted the first group, and 101 patients admitted between 06.01.2022 and 19.02.2022 constituted the second group. The first group evaluation in our research after training, a median change of 0.039 (AAA: 0.1, min: -0.12, max: 0.12) was achieved in the second group. It was determined that the highest increase was in GRACE (Δκ= 0, 0.116) and HEART (Δκ= 0.086) scores. CONCLUSION: The concordance between emergency medicine residents for HEART, TIMI, GRACE, T-MACS, HE-MACS risk scores and EDACS is significant. Inter-practitioner compatibility of risk scores can be increased by having the variables in risk scores contain clear expressions that can be understood by everyone in the same way. KEYWORDS: Emergency medicine, chest pain, risk scores, HEART, TIMI, GRACE, T-MACS, HE-MACS, EDACS, intraclass correlation, kappa, reliability, consistency, compliance