Fen bilimlerinde akademik başarının, internet kullanımının, bağımlılığının ve sanal ortam yalnızlık düzey ilişkilerinin belirlenmesi
Determination of academic achievement, internet usage, addiction and virtual environment loneliness level relationships in science
- Tez No: 643618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çağımız koşulları gereği internet vazgeçilemez bir hal almış ve hemen hemen herkesin bir dokunuşta ulaşabileceği düzeye gelmiştir. Fakat bu bir dokunuşta erişim kolaylığı da avantajlarının yanında dezavantajları da beraberinde getirmiştir. İşte bu dezavantajlardan biri de internet bağımlılığıdır. Sanal dünya olan bu bağımlılık en çok genç yaştaki insanları etkilemektedir. Dolayısıyla gençlerin internet kullanımına dikkat etmek gerekmektedir. Gençlerin interneti kontrolsüzce kullanması sonucunda kendi aralarında sosyal izolasyon kültürü oluşmuştur. Bu kültürün dijital yerlileri iletişim ihtiyaçlarını da internet üzerinden gidermeye başlamışlardır. Yoğun internet kullanımı ve sanal ağlardan iletişim kurma gayesi bir araya gelince çağımız gençlerini yani dijital yerlilerimiz gerçek hayattan kopmuştur. Bu sanal dünya gençler için bir kaçış kapısı gibi gözükse de tıpkı gerçek dünya da olduğu gibi burada da yalnızlık çekmektedirler. Sanal dünyadaki bu yalnızlığın çaresini yine internette arayan bireyler giderek internet bağımlısı olmaktadırlar. İnternet bağımlısı bireyler için internet bir can simidi gibi görünse de durum hiç de öyle sanıldığı gibi değildir. Artan bağımlılıkla beraber düşen akademik başarı gibi pek çok olumsuz durum gençlerin önüne geçmektedir. Ne var ki günümüz de internete erişmek o kadar kolay hale gelmiştir ki öğrenciler okullarda bile rahatlıkla internete erişim sağlayabilmektedir. Duruma bu açıdan bakıldığında internet karşısında güvende kalmak önem taşımaktadır. Yenilenen eğitim müfredatı ile birlikte her bir kazanımı kapsayacak şekilde bazı yeterlilik alanları eklenmiştir. Yenilenen fen bilimleri dersi öğretim programına da yeterlilik alanları eklenmiştir. Bunlardan biri de dijital yetkinliktir. Bu yeterlilik alanında öğrencilerin iletişim ve bilgi teknolojilerini doğru, amacına uygun ve üretken bir şekilde kullanmaları hedeflenmektedir. Öğretim programındaki dijital yetkinlik tüm fen bilimleri kazanımları için geçerli olan bir yetenek gibi görülmektedir. Öğretim programında yer alan dijital yetkinlik tıpkı bilgi ve medya okuryazarlığına benzemektedir. Yirmi birinci yüzyıl becerilerinden biri olan bu yetenek, öğrencilerden internet, sanal ağlar, iletişim kanalları gibi araçlarda bilinçli, eleştirel ve üretken bireyler olmasını beklemektedir. İnternet bağımlılığı, sanal ortam yalnızlığı gibi durumlar yetkinlik alanları ve beceriler için birer tehlike olarak gençleri beklemektedir. Bu çalışmanın hedef grubunu 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı bu kademedeki öğrencilerin internet bağımlılığını, sanal ortam yalnızlık düzeylerini, fen bilimleri dersiakademik başarılarını ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek ve fen bilimleri dersindeki internet kullanımını saptamaktır Ayrıca öğrencilerin akademik başarıları fen bilimleri karne notu belirlenmiştir. Araştırmadaki veriler İzmir'in Bornova ilçesindeki devlet okullarından İnternet Bağımlılık Ölçeği, Sanal Ortam Yalnızlığı ve fen bilgisi dersinde internet kullanım amacı bilgi formu ile toplanmıştır. Bu çalışmanın örneklemi 386 öğrenci olup tarama araştırması niteliğinde nicel bir çalışmadır. Çalışmada yüksek düzeyde internet bağımlısı olarak belirlenen öğrenci sayısı 62'dir. Araştırma sonucunda öğrencilerin akademik başarısının yüksek olduğu ve nispeten sanal yalnızlık çektiği görülmüştür. Fen bilimleri dersinde internet en çok bilgiye ulaşmak, araştırma yapmak için kullanılmaktadır. Sonuç olarak internetin kolayca erişilebilir olması sorunları da beraberinde getirmiştir. İnterneti amacına uygun kullananların dışında sorun teşkil edecek şekilde kullananlarda mevcuttur. Bundan dolayı güvenli ve amacına uygun internet kullanımı için gençleri internetin olumsuz etkileriyle baş başa bırakmamak gerekmektedir. Aksi halde öğrencilere kazandırılmak istenilen dijital yetkinlik konusunda başarısızlık kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
Due to the conditions of our age, the internet has become indispensable and has reached the level that almost everyone can reach in one touch. But this ease of access at one touch has brought advantages as well as disadvantages. One of these disadvantages is internet addiction. This addiction, which is the virtual world, most affects people at a young age. Therefore, it is necessary to pay attention to the internet usage of young people. As a result of young people's uncontrolled use of the internet, a culture of social isolation has formed among themselves. The digital natives of this culture have also begun to address their communication needs via the internet. When intensive internet use and the goal of communicating through virtual networks come together, our young people of our age, our digital natives, have become disconnected from real life. While this virtual world may seem like an escape hatch for young people, they are just as lonely here as they are in the real world. Individuals who seek the cure for this loneliness in the virtual world are becoming increasingly addicted to the internet. While the internet may seem like a lifeline for internet-addicted individuals, the situation is not at all what it seems.Decreasing academic achievement with increasing addiction prevents young people. However, today it has become so easy to access the internet that students can easily access the internet even in schools. From this point of view, it is important to stay safe in the face of the internet. Along with the revamped training curriculum, some qualification areas were added to cover each attainment. Proficiency areas have also been added to the renewed science course curriculum. One of them is digital competence. In this field, it is aimed that students use communication and information technologies in a correct, appropriate and productive way. Digital competence in the curriculum is seen as an ability that applies to all science gains. The digital competence involved in the curriculum is similar to information and media literacy. One of the Twenty-First Century skills, it expects students to be conscious, critical and productive individuals in tools such as the internet, virtual networks, communication channels. Situations such as internet addiction, virtual environment loneliness await young people as dangers for areas of competence and skills. The target group of this study is 6., 7. and 8. the class consists of students. The aim of the study is to determine the internet addiction, virtual environment loneliness levels, science academic achievement and the relationship between them. The distinction is to determine the use of the internet in science. The data in the research were collected from the public schools in Bornova District of Izmir using the internet dependency scale, virtual environment loneliness and internet usage purpose data form in the science course. The total size of the sample was 386 students and was a quantitative study in the nature of survey research. The number of students identified as having a high level of internet addiction in the study is 62. As a result of the research, it was found that students had high academic achievement and suffered relatively virtual loneliness. In the course of Science, the internet is most used for accessing information and doing research. As a result, the fact that the internet is easily accessible has brought problems. It is available to those who use the internet in a way that poses problems other than those who use the internet for its purpose. Therefore, it is necessary not to leave young people alone with the negative effects of the internet in order to use the internet safely and properly. Otherwise, it is inevitable that students will fail in the digital competence they want to acquire.