Yetişkinlerde umudu yordamada toplumsal cinsiyet rolleri ve öznel iyi oluşun etkisi
The effect of gender roles and subjective well being in adults in prediction of hope
  1. Tez No: 643633
  2. Yazar: HATİCE HİLAL ILGAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GONCA ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmanın konusu olan umut geleceğe yönelik amaçlar edinme ve bu amaçlara ulaşma yönündeki motivasyonu tanımlar. Toplumsal cinsiyet rolleri kültürel yapı çerçevesinde şekillenen, toplumların cinsiyetlere atfettiği roller bütünüdür. Öznel iyi oluş ise bireyin kendisini tanımladığı iyi olma seviyesidir. Bu araştırmanın amacı yetişkinlerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları ve öznel iyi oluşlarının umut ile ilişkisini saptamaktır. Araştırma için 18 yaşından büyük 588 yetişkin bireye ulaşılmıştır. Araştırmaya 397'si kadın 188'i erkek ve 3 cinsiyet belirtmeyen birey katılmıştır. Grubun yaş ortalaması 30'dur. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak incelenmiştir. Verileri toplamak amacı ile Sürekli Umut Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Pozitif Negatif Duygu Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre katılımcıların cinsiyetlerine göre umut düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. İlişkisi olmayanların romantik ilişkisi olanlara, nişanlı ve evli olanlara göre umut düzeyleri anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Ayrıca algılanan gelir düzeyi ve yaş arttıkça umut seviyesinin arttığı tespit edilmiştir. Bireylerin toplumsal cinsiyet rollerine yönelik eşitlikçi tutuma sahip olmasının ve öznel iyi oluşlarının umut üzerindeki varyansın %40'ını açıkladığı bulgusuna varılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bireylerin umutlarını arttırmak için rehberlik ve psiko-eğitim çalışmalarının arttırılması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hope, which is the subject of the research, defined capability to derive pathways to desired goals, and motivate oneself to use those pathways. Gender roles are a whole set of roles that are shaped within the framework of cultural structure and which societies attribute to genders. Subjective well- being is the level of well-being that the individual defines himself or herself. The aim of this study is to determine the relationship between the hope of adult, their gender roles attitude and subjective well-being. 588 adult individuals over the age of 18 were reached for the research. 397 women, 188 men, and 3 gender-neutral individuals involved the study. The average age of the group is 30. The research was organized in accordance with the relational screening model. The Dispositional Hope Scale, Gender Roles Attitude Scale, The Satisfaction with Life Scale, Positive and Negative Affect Schedule and Personal İnformation Form developed by the researcher were used to collect the data. For the analysis of the data, independent sample t-Test, one-way ANOVA, Correlation Analysis and Hierarchical Multiple Regression Analysis were used. According to the findings of the study, there was no significant difference between the participants ' levels of hope according to their gender. Participants who had relationship or engaged-married are more hopeful than who have no relationship. It was also found that the level of hope increased as the level of socioeconomic level and age increased. It has been found that individuals' equitable attitude towards gender roles and their subjective well-being explain 40% of the variance on hope. It has been suggested that guidance and psychoeducational studies should be increased in order to increase the hope level of individuals, according to the research results.