Sürdürülebilir kalkınma bağlamında gıda güvencesi ve Türkiye'nin mevcut durum analizi
Food security in the context of sustainable development
- Tez No: 643652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÖZYAKIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, doğal kaynakların hızla tükenmesi ve bu durumun gelecek nesiller için tehlike oluşturması neticesinde alternatif ekonomik büyüme yaklaşımı olarak ortaya çıkmıştır. Küresel kurumlar dünya genelinde toplumsal refahın artırılması ve çevreyle uyumlu ekonomik büyüme politikaları geliştirilmesi için sürdürülebilirlik değerlendirmeleri yapmaktadır. Gıda güvencesi sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, ekolojik ve sosyal boyutlarını doğrudan etkilemektedir. Bu anlamda sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için ön şart gıda güvencesinin sağlanmasıdır. Bu çalışmanın amacı sürdürülebilir kalkınma ve kalkınmaya etki eden faktörler incelenerek, Türkiye'de gıda güvencesinin değerlendirilmesidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sürdürülebilir kalkınmanın tanımı, amaçları, boyutları, küresel kurumlar ve sürdürülebilir kalkınma göstergeleri yer alırken, ikinci bölümde gıda güvencesi, gıda krizi ve tarım sektörü yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise ulusal politikalar ve Türkiye'nin mevcut durumunun analizi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainable development has emerged as an alternative economic growth approach as a result of the rapid depletion of natural resources and this situation poses a danger to future generations. Global institutions make sustainability assessments worldwide to increase social welfare and develop environment-friendly economic growth policies. Food security directly affects the economic, ecological and social dimensions of sustainable development. In this sense, the prerequisite for sustainable development is to provide food security. The aim of this study is the assessment of food security in Turkey by examining sustainable development and affecting factors of the development. The first section includes the definition, objectives, dimensions, global institutions and sustainable development indicators of sustainable development, while the second section includes food security, food crisis and agriculture sector. In the third part national policies and analysis of the current situation in Turkey is discussed.