An empirical study on the determinants of financial crises
Finansal krizlerin belirleyicileri: Ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 643654
  2. Yazar: ALI MASHHADI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖZDEN BİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma 37 ülkeden oluşan ve 1990-2018 dönemini kapsayan bir panel veriseti kullanarak, finansal krizlerin belirleyicilerini incelemektedir. Kullanılan rastsal etkiler probit modeli göstermiştir ki döviz kuru, ev fiyatlarındaki yıllık değişim ve özel sektöre verilen banka kredileri gibi değişkenlerin etkileri bütün gruplar için ortak bir payda oluştururken enflasyon beklentleri, net portföy yatırımları, doğal kaynaklardan sağlanan gelir, bankacılık sektörü konsantrasyon oranı, hisse senedi piyasası kapitalizasyonu ve reel faiz oranı değişkenlerinin etkileri ülke grupları arasında farklılık göstermektedir. Dayanıklılık sınamaları ve logit modeli tahmini gibi yöntemlerle sağlaması yapılan tahmin ve sınama sonuçları döviz kurlarının krize etkileri ve finansal piyasalardaki asimetrik bilgi sorunlarının krize etkileri konusunda literatürde bulunan kuramları desteklemektedir. Ayrıca kayıtdışı ekonominin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya oranının da bir ülkenin finansal kriz yaşama olasılığı üzerine önemli bir etkisi olduğu ve bu etkinin farklı ülke grupları için istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper examines the determinants of Economic crises with an annual panel dataset for 37 countries while comparing them in different groups, between 1990 and 2018. We employ a probit model with random effects and conclude that variables such as exchange rate, annual changes in the housing prices and bank credit given to the private sector are common denominators across all of our groups, while other variables such as inflationary expectation, Net portfolio equity inflow, Income from natural resources, Bank concentration of assets in the top three banks, stock market capitalization and real interest rate are group-specific variables in our study. Our results are verified via the use of robustness tests such as the use of a logit model, and they are in support of theories such as the exchange rate effect on the crisis and the moral hazard and adverse selection of the financial markets. We also found that the shadow economy as the percentage of GDP is an important and significant component in our paper and plays a vital role in the explanation of the crises within different groups of countries.