Bir sosyal politika sorunu olarak küresel iklim değişikliği: Türkiye Akdeniz ikliminde bir alan araştırması
Global climate change as a social policy problem: A field research in the Mediterranean climate of turkey
- Tez No: 643692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışma, sosyal politika disiplininin yeni bir alanına işaret etmek üzere küresel iklim değişikliğini (KİD) konu edinmiştir. İklim değişikliği ile ilgili çalışmaların büyük çoğunluğu doğa bilimleri kapsamındadır ve konunun sosyal bilimler bağlamında değerlendirildiği görece az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmada, iklim değişikliğinin insan/toplum bağlamında da değerlendirilmesinin gerekliliğini vurgulamak üzere, KİD olgusu ile sosyal politika disiplini kavramsal düzeyde ilişkilendirilmiştir. Doküman incelemesi yöntemi ile oluşturulan bu kısımda, öncelikle sosyal politika disiplininin ilgi alanına giren sorunların belirleyicilerine yer verilmiş, sonrasında KİD'i bir sosyal soruna dönüştüren ve bu sebeple onu, sosyal politika disiplininin ilgi alanına girmeye mecbur eden nedenler üzerinde durulmuştur. Kavramsal düzeyde ortaya koyulan açıklamaların toplumsal gerçeklik içerisindeki boyutlarını açığa çıkarmak için, çalışma kapsamında Türkiye Akdeniz ikliminde, doğrudan doğaya bağlı işler (geçimini doğadan sağlayanlar) bağlamında nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırmanın nihai hedefi iklim değişikliğini sosyal politika disiplini bağlamında anlayabilme ve açıklayabilme potansiyeline sahip kuramsal bir çerçeve oluşturmaktır. Araştırmada, sosyal hayatı kendi akışı içinde anlamaya ve açıklamaya yönelik olarak yorumcu yaklaşım ve yapılandırmacı kuram oluşturma deseni benimsenmiştir. Alandan elde edilen veriler Nvivo programı aracılığıyla analiz edilmiştir. İklim değişikliğinin doğrudan doğaya bağlı işlerde üretim maliyetlerini arttırıcı bir rol üstleniyor olması, alandan elde edilen ana bulgu (çekirdek kategori) olmuştur. Bu durum, KİD'in, doğrudan doğaya bağlı işlerin geçim aracı olma potansiyelini tehdit eden boyutunu ifade etmektedir. Bizatihi temel geçim aracının tehdit altında olması, geçimini doğrudan doğadan sağlayanlar için yoksulluk riski oluşturmaktadır. İklim değişikliğinin yoksulluğa karşı oluşturduğu ya da pekiştirdiği kırılganlık, onun sosyal bir sorun olarak toplumsal barışı bozucu tarafını da açığa çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focused on global climate change (GCC) to point to a new field of social policy discipline. The vast majority of studies on climate change are within the scope of the natural sciences, and there are relatively few studies where the subject is considered in the context of the social sciences. In the study, the GCC phenomenon and social policy discipline are conceptually associated to emphasize the necessity of evaluating climate change in the context of humans / society. In this section, created by the method of document review, first of all, the determinants of the problems that fall within the social policy discipline are included, and then the reasons that turn the GCC into a social problem and therefore compel it to be of interest to the social policy discipline are emphasized. In order to reveal the dimensions of the explanations revealed at the conceptual level within the social reality, a qualitative research was carried out in the context of works directly connected to nature (those who make their living from nature) in the Mediterranean climate of Turkey. The ultimate goal of qualitative research is to create a theoretical framework that has the potential to understand and explain climate change in the context of social policy discipline. In the research, an interpretative approach and constructivist theory-building pattern were adopted in order to understand and explain social life in its own way. Data obtained from the field were analyzed through the Nvivo program. The fact that climate change plays a role in increasing production costs in works directly related to nature was the main finding (core category) from the area. This refers to the extent of the GCC that threatens the potential to become a means of livelihood of affairs directly related to nature. The fact that the main means of subsistence is under threat poses a risk of poverty for those who earn their livelihood directly from nature. The vulnerability that climate change creates or reinforces against poverty has also exposed its social peace-disrupting side as a social problem.