Yönetişim ilkeleri çerçevesinde uluslararası örgütlerde yönetim: TÜRKSOY örneği
Management in international organizations within the framework of governance principles: The case of TURKSOY
  1. Tez No: 643775
  2. Yazar: FATİH ALİYİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yönetişim kavramı günümüz evrenselleşen dünyada çok büyük bir ivme ile yükselen kavramların başında gelmektedir. Günümüz dünyasında çeşitli ekonomik krizlerin çıkması ve dünyada istikrarsızlıkların artmasıyla birlikte ciddi risklere karşı çeşitli çözüm yolları göstermesi sebebiyle yönetişim daha fazla önem kazanmıştır. Devletler başta olmak üzere araştırmada incelenen uluslararası örgütlerde yönetişim kavramı farklı olarak değerlendirdiğimiz amaçlar için uygulandığını görebilmekteyiz. Küresel ölçekli uluslararası örgütler, dünyamızı etkileyen önemli sorunlara karşı daha çözüm odaklı ve katılımcı projeler üretmek için kullanırken, bölgesel ölçekli uluslararası örgütler ise görev bölgelerindeki halklarla karşılıklı ilişkileri daha yüksek seviyede yürütebilmek için kullanmaktadır. Araştırmada uluslararası örgütlerde yönetim ve yönetişim uygulamaları incelenerek, TÜRKSOY Teşkilatı yönetişim faaliyetleri ve ilkeleri kapsamında nitel araştırma yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda TÜRKSOY teşkilatının iyi yönetişim unsurları açısından değerlendirilmesi için derin görüşme ve yazılı mülakat yapılmıştır. Araştırma neticesinde elde edilen verilere göre, TÜRKSOY teşkilatının üye ülkelerin temsilcilerine karşı şeffaf olduğu belirlenmiştir. Üye ülkelerinin hiçbirinin bir diğerinden üstün olmadığı ve kararların ortak alındığı görülmüştür. Teşkilat yıllara göre faaliyet raporlarını halka açık şekilde yayınlamaktadır. TÜRKSOY'un çalışmaları diplomatik statüye haiz olduğu için Türkiye Cumhuriyeti makamları tarafından denetlenemediği görülmüştür. Teşkilatta iyi yönetişim ilkelerinden olan hukukun üstünlüğü ilkesine büyük ölçüde uyum gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of governance is one of the concepts that are rising with great momentum in today's globalizing world. With the emergence of various economic crises in today's world and the increase of instability in the world, governance has gained more importance due to the finding of various solutions to serious risks. We can see that in the international organizations examined in the research, especially in the states, the concept of governance is applied for different purposes. While global-scale international organizations use it to produce more solution-oriented and participatory projects against the important problems affecting our world, regional-scale international organizations use it to maintain mutual relations with the people in their areas of duty at a higher level. In the research, management and governance practices in international organizations were examined and evaluated using qualitative research methods within the scope of the governance activities and principles of the Organization of TURKSOY. In this context, in-depth interviews and written interviews were held in order to evaluate TURKSOY organization in terms of good governance elements. According to the data obtained as a result of the research, it has been determined that the TURKSOY organization is transparent to the representatives of the member countries. It has been observed that none of the member countries are superior to the other and decisions are taken jointly. The organization publishes its annual reports publicly by years. It has been observed that since TURKSOY's activities have diplomatic status, the organization cannot be supervised by the Republic of Turkey. It has been determined that the organisation complies with the rule of law, which is one of the principles of good governance in the organization.