The frontline workers in I/NGOS: A multi-layered precarity
STK'lardaki ön cephe çalışanları: Çok katmanlı bir güvencesizlik
- Tez No: 643787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN EZGİ ÜSTÜBİCİ ÖNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, STK'ların neoliberal düzende halka/yararlanıcılara servis sağlama rolünü üstlenmeleriyle hem konumlarında hem de iç ilişkilerinde meydana gelen değişiklikler doğrultusunda, mültecilerle çalışan sivil toplum kurumlarındaki ön cephe çalışanlarının iş koşullarına ve güvencesizliğe odaklanmaktadır. Bu doğrultuda araştırma; güvencesizliğe yol açan işin neoliberal dönüşümü, Türkiye'deki STK-laşmayı ve mülteci çalışmalarını nasıl etkiliyor sorusuna odaklanmaktadır. Bu çerçevede güvencesizliğin alanda kendini nasıl gösterdiğine, nitel yöntem aracılığıyla, İstanbul'da çalışan 15 kurumdan 17 ön cephe çalışanının anlatılarıyla bakmaktadır. Mülakatlarda en çok yapısal, yönetimsel ve işin içeriğine bağlı güvencesizlikler ortaya çıkmıştır; araştırma bunları sergileyerek mülteciler için çalışmakta olan sivil toplum kurumlarındaki çok katmanlı güvencesizliği ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra çalışanların faillikleri; bu güvencesiz ortamla mücadele etme stratejileri tartışılmaktadır. Türkiye'deki STK'lara dair akademik literatürün büyük bir kısmı kurumların demokratikleşme üzerine rollerine odaklanmaktadır ve yukarıdan bir bakış açısına sahiptir. Bu bakış açısıyla devlete, Avrupa Birliği'ne, STK'lara ve onların temsilcilerine odaklanan çalışmalar çoğunluktadır. Bu çalışma, aşağıdan bir perspektifle, insani yardım ve kalkınma alanında çalışan STK'lar hakkında bir eksikliği gidermenin yanı sıra STK'lardaki iş koşullarını sergileyen akademik çalışma eksikliğini doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the labour conditions and precarities of frontline I/NGO workers that operate for refugees by a focus on the neoliberal order that transformed the NGOs' position and their intraorganizational relationships -as they take on the role of serving public/beneficiary groups. The analysis provides an account of how neoliberal transformation of work leading to precarity affect NGOisation and refugee work in Turkey. The study analyses how precarity manifests itself, through qualitative interviews with 17 frontline workers that operate for refugees in 15 I/NGOs in Istanbul, Turkey. The interviews revealed prominent insecurities experienced by frontline workers, stemming from structural, managerial factors, and in relation to the content of their refugee work. The empirical sections present and expose the multi-layered precarity faced by NGO workers operating for refugees. This study also provides a discussion on workers' agency, their strategies to cope with their precarious setting. The academic work regarding civil society organizations in Turkey are mostly on their role in democratization and from a perspective from above, focusing on different actors including the state, the EU, and CSOs and their representatives. This research aims to fill the gap not only about organizations working in the humanitarian aid and development field in Turkey but also on research regarding the labour conditions of the civil society organizations -with a perspective from below.