Nazal valv ve rinoplasti operasyonlarında lateral crural mid-down flap tekniğinin değerlendirilmesi
Evaluation of lateral crural mid-down flap technique in nasal valve and rhinoplasty operations
  1. Tez No: 643841
  2. Yazar: SAHAND GHADERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARABAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu Retrospektif çalışma Kasım 2019– Mart 2020 ayları arasında Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada Açık Rinoplasti'de Lateral Crural Mid-down Flap (LCMF) tekniği ile gerçekleştirilen 15 hastanın ve kontrol grubu olan Sefalik Eksizyon (SE) tekniği ile yapılan 15 hasta karşılaştırılmıştır. LCMF tekniği kliniğimiz tarafından geliştirilmiş ve planlanmış bir Alar kıkırdak şekillendirme flebidir. LCMF in ana özellikleri arasında, Lateral kurusun alt ve üst sınırlarını birlikte koruması, kıkırdağı orta kesiminden desteklenmesi ve Scroll Ligamenti hasar vermemesi olarak sayabiliriz. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar önceden burun operasyonu geçirmemiş bireylerden seçilmişlerdir. Çalışma tasarımında, araştırmadan bağımsız uzman hekimlerin değerlendirilmesi ve ameliyat olmuş hastaların yanıtladığı testler gerçekleştirilmiştir. Bu testler arasında SCHNOS (Standardized Cosmesis and Health Nasal Outcomes Survey) testi, Nazal Pinch Değerlendirme Skalası ve Görsel Analog skala-GAS (Visual Analog Scale-VAS) bulunmaktadır. LCMF tekniğinin uygulandığı hasta grubun fonksiyonel ve görsel açıdan SE grubundan daha iyi sonuç verdiğini görmekteyiz. Özellikle LCMF, Eksternal Nazal Valvi ciddi anlamda destekleyip Nazal hava akışında burun kanadını kollabe olmaktan korumaktadır. Sonuç olarak LCMF yeni bir burun kanat kıkırdağını şekillendirme tekniğidir ve daha anatomik bir yaklaşım olması ile öne çıkmaktadır. Özellikle kıkırdağı desteklemesi ve Scroll ligamenti koruması bu tekniğin önemli artılarındandır.
Özet (Çeviri)
This Retrospective study was carried out in the Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery at Osmangazi University Faculty of Medicine between November 2019 and March 2020. In this study, were compared 15 patients performed with Open Rhinoplasty with Lateral Crural Mid-down Flap (LCMF) technique and 15 patients with the control group Cephalic Excision (CE) technique. The LCMF technique is an Alar cartilage forming flap that developed and planned by our clinic. In our literature searches, we did not find the method similar to this technique. Among the main features of LCMF, Lateral crus Flour protects lower and upper limits together, support from the middle part of cartilage and Scroll Ligament is not damaged. All patients included in the study were selected from individuals who have not previously had a nose operation. In the study design, the evaluation of specialist physicians independent of the research and the tests answered by the patients who had surgery were performed. These tests include the SCHNOS (Standardized Cosmesis and Health Nasal Outcomes Survey) test, the Nasal Pinch Rating Scale, and the Visual Analog Scale-GAS (Visual Analog Scale- VAS). We get the result that the patient group, who used the LCMF technique is better than the CE group results about visually and functionally. LCMF It is protected from collapsing the nose wing in the nasal air flow. As a result, LCMF is a new technique to shape the nose-wing cartilage and stands out with its more anatomical approach. Especially cartilage support and Scroll ligament protection are important advantages of this technique.