Akut migren atakta intravenöz ibuprofen ile tenoksikamın analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the analgesic effects of intravenous ibuprofen and tenoxicam in acute migraine attack
- Tez No: 923617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM DOĞRUYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞ: Akut migren nedenli başvuran hastalar, acil serviste değerlendirilen primer baş ağrısı hastalarının yarıdan fazlasını oluşturmaktadır. Migren kaynaklı baş ağrısı ilk bakışta hayati risk oluşturmadığı için masum bir tablo olarak görülebilir. Ancak hem yaşam kalitesine hem de sağlık kurumlarındaki kalabalıklığa etkisi düşünüldüğünde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gözardı edilemez. Non steroid anti inflamatuar ilaçlar akut migren atağı tedavisinde, özellikle acil servislerde ilk aşama ilaç (firstlinethreapy) olarak tercih edilmektedir. Çalışmamızdaki birincil hedefimiz acil servislerde kolay ulaşılan ve migren atak tedavisinde oldukça sık kullandığımız NSAİ ilaçlardan ibuprofen vetenoksikamın analjezik etkinliklerini karşılaştırmaktır. İkincil hedefimiz ise tedavi sürecindeki iki farklı ilaca bağlı gelişmiş olan yan etkileri kayıt altına almak ve bu tedavilerin güvenilirliklerini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza acil serviste akut migren atağına bağlı baş ağrısı ile uygunluk kriterlerini karşılayan 100 hasta dahil edildi. Hastalar kapalı zarf yöntemi kullanılarak randomize edildi ve iki ayrı hasta tedavi grubu oluşturuldu. Grup I hastalara intravenöz ibuprofen (400 miligram) infüzyon 10 dakika içinde uygulandı. Grup II hastalara intravenöz tenoksikam (20 miligram) 10 dakikada uygulandı. Her iki tedavi grubunda körlüğü sağlamak amacıyla ilaçlar 100 mililitre serum fizyolojik içinde uygulandı. Serumlar araştırmacı tarafından hazırlandı ve kapalı zarfın üzerinde yer alan rakam ile numaralandı. Böylece uygulayan personel ve hastanın tedaviye kör olması sağlandı. Analjezik etkinlik değerlendirilmesi için Nümerik Ağrı Skalası (NRS) kullanıldı ve her iki grubun tedaviye başlamadan önce ve tedaviden sonrası 30,60,120. Dakikalarda NRS skorları kayıdaalındı. Tedavi etkinliği değerlendirilirken NRS skorlarındaki ortalama ve oransal azalma incelendi. BULGULAR: Çalışmamız boyunca izlenen tedavi gruplarındaki NRS skorlarındaki yüzdelik oransal azalma değerlendirildiğinde, ibuprofen tedavi grubundaki NRS azalmasının tenoksikamtedavigrubuna göre yüksek saptansa da istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptanmadı. Çalışmamızın birincil sonlanım hedefi olan 'ağrının kesilmesi' yani 120 dakika sonunda NRS skorunda başlangıca göre %50'den fazla azalma görülmesi durumunun sağlandığı hasta sayısı 79 (%79,0) idi. Tedavi gruplarına göreibuprofen grubunda 43 hastada (%86,0), tenoksikamgrubunda 36 hastada (%72,0) birinci sonlanım hedefine ulaşılmış olduğu görüldü. Tedavi grupları arasında birincil sonlanım hedefine ulaşma oranları açısından istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilmedi. Çalışmamızın ikincil hedefi olan, iki farklı ilaca bağlı gelişmiş olan yan etkiler incelendiğinde her iki tedavi grubunda da benzer yan etkiler tespit edilmiş olup, ciddi sistemik yan etkiyle karşılaşılmamıştır. Yan etkiler; İbuprofen tedavi grubunda bir hastada (enjeksiyon yerinde lokal ağrı ve hiperemi) ve Tenoksikam tedavi grubunda iki hastada (bir hastada bulantı, bir hastada enjeksiyon yerinde yanma hissi) şeklinde tespit edilmiştir. SONUÇ: Baş ağrısının eşlik ettiği migren atak sık acil servis başvurularından biridir. Çalışmamızda acil servise baş ağrısı ile başvuran migren atak hastalarını İbuprofen ve Tenoksikam içerikli medikal tedavi kullanarak 0,30,60 ve 120. dakikalarda değerlendirdik. Bu iki ilacın ağrı kesici etkinliğinin değerlendirmesinde NRS skorunu kullandık. NRS skoru azalmasındakiyüzdelik farklılıklar karşılaştırıldığında, 60. dakikadaki İbuprofen etkinliğinin istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğunu tespit ettik. Ancak çalışmamızınbirincil sonlanım hedefi olan 'ağrının kesilmesi' hedefine ulaşan hasta sayıları incelendiğinde, tedavi grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık mevcut değildi. Sonuç olarak bu çalışma bize; migren atak tedavisinde ağrı semptomunun kesilmesinde kullanılan Tenoksikamın etkinliğinin, 'firstline' tedavi önerileri içinde yer alan İbuprofen'in etkinliğine benzer olduğunu göstermiştir. Yan etkiler açısından elde ettiğimi benzer sonuçlar da göz önünde bulundurulduğunda, ülkemizde acil servislerde kolay ulaşılabilen bu nedenle de klinisyenler tarafından sıklıkla tercih edilen Tenoksikamın, İbuprofen gibi ilk aşama tedavide kullanılabilir olduğu sonucuna varmış bulunmaktayız. ANAHTAR KELİMELER: Baş ağrısı, Migren atak, İbuprofen, Tenoksikam,NRS skoru
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Patients presenting with acute migraine constitute more than half of the primary headache patients evaluated in the emergency department. Migraine-induced headache may seem like an innocent condition at first glance since it does not pose a life-threatening risk. However, considering its impact on both quality of life and the crowding in healthcare institutions, it cannot be ignored as a significant public health issue. Non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) are preferred as the first-line therapy in the treatment of acute migraine attacks, especially in emergency departments. Our primary aim in this study is to compare the analgesic efficacy of ibuprofen and tenoxicam, which are easily accessible and frequently used NSAIDs in the treatment of migraine attacks in emergency departments. Our secondary aim is to record the side effects associated with the two different drugs during the treatment process and to examine the safety of these treatments.. MATERIAL AND METHODS: Our study included 100 patients who met the eligibility criteria with headache due to acute migraine attack in the emergency department. Patients were randomized using the closed envelope method, and two separate patient treatment groups were formed. Group I patients received intravenous ibuprofen (400 milligrams) infusion within 10 minutes. Group II patients received intravenous tenoxicam (20 milligrams) within 10 minutes. To ensure blinding in both treatment groups, the drugs were administered in 100 milliliters of physiological serum. The serums were prepared by the researcher and numbered with the number on the closed envelope. Thus, the personnel administering the treatment and the patient were blinded to the treatment. The Numeric Pain Scale (NRS) was used to evaluate analgesic efficacy, and NRS scores were recorded before the treatment and at 30, 60, and 120 minutes after the treatment in both groups. The average and proportional reduction in NRS scores were examined while evaluating treatment efficacy.. RESULTS: When the percentage proportional reduction in NRS scores in the treatment groups monitored during our study was evaluated, although the NRS reduction in the ibuprofen treatment group was higher than in the tenoxicam treatment group, it was not statistically significantly higher. The primary endpoint of our study, 'pain relief,' meaning a reduction of more than 50% in the NRS score compared to the baseline at 120 minutes, was achieved in 79 patients (79.0%). It was observed that the primary endpoint was reached in 43 patients (86.0%) in the ibuprofen group and in 36 patients (72.0%) in the tenoxicam group. No statistically significant difference was found between the treatment groups in terms of the rates of reaching the primary endpoint. CONCLUSION: Migraine attacks accompanied by headache are one of the frequent emergency department visits. In our study, we evaluated migraine attack patients presenting with headache to the emergency department using medical treatment containing ibuprofen and tenoxicam at 0, 30, 60, and 120 minutes. We used the NRS score to evaluate the analgesic efficacy of these two drugs. When the percentage differences in the reduction of the NRS score were compared, we found that the efficacy of ibuprofen at 60 minutes was statistically significantly higher. However, when the number of patients reaching the primary endpoint of 'pain relief,' the primary endpoint of our study, was examined, there was no statistically significant difference between the treatment groups. As a result, this study showed us that the efficacy of tenoxicam in relieving pain symptoms in the treatment of migraine attacks is similar to the efficacy of ibuprofen, which is recommended as a first-line treatment. Considering the similar results we obtained in terms of side effects, we concluded that tenoxicam, which is easily accessible in emergency departments in our country and therefore frequently preferred by clinicians, can be used as a first-line treatment like ibuprofen. KEYWORDS: Headhache, migrainattack, ibuprofen, tenoxicam, NRS scala