Migren atak ile acil servise başvuran hastalarda serum copeptin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum copeptin levels in patients with migraine attackpresenting to the emergency department
  1. Tez No: 690977
  2. Yazar: İLKER ESKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Pharmacy and Pharmacology, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç Bu çalışmada acil servise migren atağı'na bağlı baş ağrısı şikayetiyle başvuran hastalarda sempatik stres uyarılmasıyla salınan ve akut ağrı için potansiyel bir biyokimyasal belirteç olarakserum copeptin düzeyinin Migrene Bağlı İş Kaybı Değerlendirme Ölçeği (MIDAS) skoru ile korelasyonunun araştırılması amaçlandı. Ayrıca, serum copeptin düzeyinin migren tipinin (auralı ve aurasız) ayırımındaki prediktif değerinin olup olmadığı değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem Çalışmaya Haziran 2020–Kasım 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Servise migren atağı'na bağlı başağrısı şikayetiyle başvuran 80 erişkin hastaile benzer yaş ve cinsiyette 80 sağlıklı gönüllü birey kontrol grubu olarak dahil edidi. Hasta ve kontrol grubu arasında ilk başvuruda ölçülen ortalama serum copeptin düzeyleri karşılaştırıldı. Ayrıca, migren atak ile başvuran hastalar; MIDAS skoruna'na göre iş göremezlik yok (MIDAS I; 0-5), hafif iş göremezlik (MIDAS II; 6-10), orta düzeyde iş göremezlik (MIDAS III; 11-20) ve ciddi düzeyde iş göremezlik (MIDAS IV; 21 ve üzeri) olmak üzere 4 ayrı gruba ayrıldı.Gruplar arasında iş göremezlik halinin derecesinin belirlenmesi amacı ile serum copeptin düzeyleri karşılaştırıldı. Ek olarak hastalar auralı migren ve aurasız migren atağı olarak 2 subgruba ayrıldı ve gruplar arasında ortalama serum copeptin düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular Çalışmaya 61'i kadın (%76,2), 19'u erkek (%23,8), olmak üzere toplam 80 migren atak tanısı konulan hasta dahil edildi. Kontrol grubunda ortalama serum copeptin değeri 1383,40 ± 488,40 pg/ml (medyan 1394,50) olup, en düşük ve en yüksek değerler sırasıyla 313 ve 2300 olarak saptandı. Hasta grubunda ortalama serum copeptin değeri 2113,30 ± 206,20 pg/ml (medyan 2180) olup, en düşük ve en yüksek değerler sırasıyla 1082 ve 2375 olarak bulundu. Hasta grubunda ortalama serum copeptin düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek ix saptandı (2113,30 ± 206,20 vs.
Özet (Çeviri)
Objectives In this study, we aimed to investigate the correlation between serum copeptin level, which is released as a potential biochemical marker for acute pain by sympathetic stress stimulation, and Migraine Disability Assessment Score (MIDAS) in patients who applied to the emergency department with the complaint of headache due to migraine attack.In addition, it was aimed to determine whether the serum copeptin level has a predictive value in the differentiation of migraine type (with and without aura). Material and Methods Eighty adult patients who applied to the Emergency Department of Health Sciences University - Haseki Health Application and Research Center with the complaint of migraine attack between June 2020 and November 2020, and 80 healthy volunteers of similar age and gender were included in the study as a control group.The mean serum copeptin levels of the patient and control groups at the first admission were compared.According to MIDAS score, patients presenting with migraine attacks were divided into 4 separate groups; no disability (MIDAS; 0-5), mild disability (MIDAS; 6-10), moderate disability (MIDAS; 11-20), and severe disability (MIDAS; 21 and above).Serum copeptin levels were compared in order to determine the degree of disability between the groups.In addition, migraine patients were divided into 2 subgroups, with aura and without aura, and mean serum copeptin levels of the groups were compared. Results A total of 80 patients, 61 female (76.2%) and 19 male (23.8%) diagnosed with migraine attack, were included in the study.The mean serum copeptin value of the control group was 1383.40 ± 488.40 pg/ml (median 1394.50), and the lowest and highest values were 313 and 2300. The mean serum copeptin value of the patient group was 2113.30 ± 206.20 pg/ml (median 2180), and the lowest and highest values were 1082 and 2375.The mean serum copeptin levels of the patient group were found to be statistically significantly higher than the control group (2113.30 ± 206.20 vs.