Mechanical effects on the electro-optical properties of silicon-carbon nanotube based metamaterials for photo-absorber applications
Işık soğuran silicon-karbon nanotüp tabanlı meta malzemelerin elektro-optik özellikleri üzerindeki mekanik etkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 643878
  2. Yazar: BARIŞ ÖRDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ESAT, PROF. DR. CUMALİ SABAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Geniş bir uygulama yelpazesine sahip olması ve gelecek vaat eden bir ilgi alanı olmasından dolayı meta malzeme teknolojisi yakın zamanın popüler araştırma alanlarından birisidir. Bu teknoloji, tıp, enerji ve askeri alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Üretilen enerji miktarını arttırmak için, meta malzemeler güneş fotovoltaikleri alanında kullanılmaktadır. Bu tezde, üç farklı silikon-karbon nanotüp bazlı meta malzemeden oluşan absorblayıcı önerilmektedir ve önerilen üç tasarımın mekanik bükülme geriliminden dolayı oluşan elektro-optik özelliklerindeki değişimler 400 THz ile 1200 THz (görünür ve ultraviole) frekans aralığında incelenmektedir. Önerilen absorblayıcılar üç katmandan oluşmaktadır: rezonatörler, substrat ve zemin plakası. Resonatörler ve zemin plakası Alüminyumdan, substrat ise silicon-karbon nanotüp kompozitinden oluşmaktadır. Kompozitin %5'i karbon nanotüpden geri kalanı ise silikondan oluşmaktadır. Simulasyon sonuçlarına göre, üç soğurucu ele alındığında, güneş ışınımının en az %72'si emilmektedir. Ayrıca, bu tezde önerilen soğuruculara bükme deformasyonları uygulandığında rezonans frekans kaymaları, çift bant frekans tepkisi ve emilim oranlarında artışlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of metamaterial (MTM) technology has been popular recently due to having extensive range of applications and being a promising field of interest. MTMs are commonly used in medical, energy, and military fields. Solar photovoltaics (PV) is one of the fields that MTMs are used in order to increase the generated energy. In this thesis, three silicon-carbon nanotube (Si-CNT) based MTM absorbers are proposed and the effect of mechanical bending stresses on the electro-optical properties of three proposed designs are investigated within the frequency range of 400 THz to 1200 THz (Visible and Ultraviolet). The proposed absorbers consist of three layers, namely: resonators, substrate, and ground plate. The resonators and ground plate are made of aluminum whereas the substrate is made of silicon-carbon nanotube composite with 5% CNT. According to the simulation results, at least 72% of solar radiation is absorbed among three absorbers. Moreover, resonance frequency shifts, dual-band frequency response, and increase in absorption rates are observed when bending deformations are applied to the proposed absorbers.