Bir vakif üniversitesinin gastronomi ve mutfak sanatlari bölümü öğrencilerinde yeme tutumu ile gece yeme sendromunun sinav kaygisi açisindan değerlendirilmesi
The assessment of eating attitude and night eating syndrome in terms of test anxiety in gastronomy and culinary arts students of a foundation university
- Tez No: 579554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezin amacı bir vakıf üniversitesinin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinde sınav dönemindeki yeme bozukluklarının, gece yeme sendromunun ve sınav kaygısının incelenmesidir.Elde edilen istatistik verilerinin sonuçları ve bilgi edinme formu ile araştırılmıştır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde okuyan öğrenciler beslenme ve mutfak ile ilgili dersler aldıkları için bu alanlardaki farkındalıklarının yüksek olduğu varsayılmaktadır.Final sınav çıkışlarından sonra katılımcıların demografik özellikleri, yeme tutumları, gece yeme sendromları ve sınav kaygıları geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış veri formları ile sorgulanmıştır. Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde okumakta olan öğrenciler arasından seçilen 150 gönüllü birey ile araştırma yürütülmüştür. Bu araştırmanın sonucunda, kadınlarda ve erkeklerde sınav kaygısının gece yeme sendromu ile bağlantısı olduğu, kadınlarda yeme tutumu ile gece yeme sendromunun ilişkili olduğu bulunmuştur. Kadınlarda sınav kaygısı ve yeme tutumu arasında ilişki bulunmuştur, erkeklerde ise anlamlı bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis isinvestigating the eating attitude, night eating syndrome and exam anxiety of students at examination period in Gastronomy and Culinary Arts of a Foundation University.The results of the statistical data obtained were investigated by information acquisition form. It is assumed that students in the Department of Gastronomy and Culinary Arts have a high level of awareness in these areas as they take courses on nutrition and cuisine. After the final exams, participants' demographic characteristics, eating attitudes, night eating syndromes, and test anxiety were questioned with data forms whose validity and reliability are adapted.The study was conducted with 150 volunteers selected from the students of Yeditepe University Gastronomy and Culinary Arts Department. As a result of this study, it was found that test anxiety was associated with night eating syndrome in females and males, and eating attitude and night eating syndrome were associated for females. There was a relationship between test anxiety and eating attitude in females, but no significant relationship was found in men.