COVID-19 salgınında üniversite giriş sınavına hazırlık sürecindeki öğrencilerin Koronavirüs korkusu, sınav kaygısı, stresle başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between Coronavirus fear, exam anxiety and stress coping attitudes of university entrance exam candidate students during COVID-29 pandemics
- Tez No: 739818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GÜMÜŞ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada koronovirüs (Covid-19) salgını döneminde Türkiye'nin en yüksek nüfusa sahip şehri olan İstanbul'da Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin koronavirüs korkusu, sınav kaygısı, stresle başa çıkma tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelidir ve nicel araştırma yöntemiyle tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde yaşayan yedi farklı lisede öğrenim gören 245 lise son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için sosyodemografik bilgi formu, Koronavirüs (Covid-19) Korkusu Ölçeği, AYDA Sınav Kaygısı Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tutumları Envanteri kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS 25 programı aracılığıyla t-testi, ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve korelasyon analizi yapılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda koronavirüs korkusu, sınav kaygısı ve stresle başa çıkma tutumları arasında pozitif anlamlı ilişki mevcuttur. Sınav kaygısı ile koronavirüs korkusunun kadın öğrencilerde erkeklere kıyasla daha yüksek olduğu, aylık geliri daha düşük olanların daha yüksek düzeyde koronavirüs korkusu yaşadığı, stresle başa çıkma tutumlarından en çok başvurulanın ise“duygusal-eylemsel kaçma-kaçınma”olduğu bulunmuştur. Araştırmanın Covid-19 döneminde yürütülmüş olması, İstanbul ilinde lise son sınıf öğrencilerinin üniversite sınavına hazırlık sürecindeki korku, kaygı ve stresle başa çıkma durumlarını ölçmesi bakımından literatüre katkı sunacağı düşünülmektedir. Nitekim gerek ulusal gerekse uluslararası yazında bu alana dair ampirik çalışmaların sayıca henüz sınırlı oluşu bu düşünceyi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis reviews the relationship between Coronavirus (Covid-19) fear, exam anxiety and coping with stress indicators for senior high school students as candidates for central university entrance examination in Turkey. The research method in the study is a relational screening model, designed in a survey type quantitative format. Research sample (n=245) is derived from senior high school students from seven different type of schools located in the city of Istanbul, Turkey. Data collection is carried out through quantitative methods, based on coronavirus (Covid-19) fear scale, AYDA exam anxiety scale and stress coping attitudes inventory along with a sociodemographic data form. Data is analyzed in IBM SPSS v. 25 software by employing parametric and nonparametric tests where necessary such as t-test, one-way ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney U and correlation tests. Key findings according to the results of data analysis suggest that there is a significant positive relationship between coronavirus fear, exam anxiety and stress coping attitudes. Results also reveal that both coronavirus fear and exam anxiety is significantly higher in female students, compared with those of male students and in low income groups in comparison to the remaining three income groups. Sound empirical evidence is found for higher tendency towards emotional and operational avoidance factor under the stress coping attitudes inventory. It is well expected to contribute the existing literature since the research which measured the senior high school student's level of fear, anxiety and stress coping attitudes in the city of Istanbul, represents Turkey best, were conducted during the period of Covid-19 pandemic. Limited number of existing empirical work both at national and international level in the literature suggests that this research will have such a contribution.