Citizenship ambiguity in unrecognized states: The case of the Turkish Republic of Northern Cyprus
Tanınmayan devletlerde vatandaşlığın muğlaklığı: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti örneği
  1. Tez No: 643943
  2. Yazar: KAYIHAN NEDİM KESBİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Türkiye'nin 1974'te Kıbrıs'a askeri müdahalesinden sonra önemli sayıda Türkiyeli göçmen kabul etmiştir. Ancak, bugüne kadar yapılan araştırmalar, Türkiyeli göçmenlerin neden KKTC'nin vatandaşlığını kazanmaya çabaladığını ve bu göçmenlerin vatandaşlık başvurusu sırasında ne tür deneyimlerle karşılaştıklarını açıklayamamaktadır. Bu tez, Kuzey Kıbrıs'taki Türkiyeli göçmenlerin vatandaşlık yolculuğunu açıklayarak akademik literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Uluslararası düzeyde tanınmayan bir devlet olmasına rağmen, bu tez, KKTC vatandaşlığının yerel düzeyde sunduğu ayrıcalık ve haklarla Türkiyeli göçmenlere çok şey ifade ettiğini savunuyor. Ayrıca, yaygın inanışın aksine, Türkiyeli göçmenlerin KKTC vatandaşlığına erişimleri kolay bir süreç değildir. KKTC vatandaşlık rejimi yarattığı muğlak hukuki alt yapı, Kıbrıslı Türk makamlarına vatandaşlık kazanımlarını ertelemek ve engellemek ve aynı zamanda bazı vatandaşlık başvurularını hızlandırmak gibi geniş bir takdir yetkisi sunmaktadır. Bu tez, KKTC vatandaşlık rejimini açıklayarak ve aynı zamanda Türkiyeli göçmenlerin bu konudaki deneyimlerini inceleyerek Kuzey Kıbrıs'ta var olan vatandaşlık kazanma süreçlerini açığa çıkarmayı hedefliyor.
Özet (Çeviri)
The Turkish Republic of Northern Cyprus (the TRNC) has received a significant number of Turkish migrants after Turkey's military intervention to Cyprus in 1974. However, academic research, so far, is unable to explain why some Turkish migrants try to acquire the citizenship of the TRNC, and with what kind of experiences these migrants encounter during citizenship application. The thesis seeks to fill this academic void by explaining the citizenship trajectory of Turkish migrants in northern Cyprus. Despite being an unrecognized state at the international level, the thesis argues that the citizenship status of the TRNC means a lot to Turkish migrants with the privileges and rights it offers at the domestic level. In addition, contrary to the widespread belief, Turkish migrants' access to TRNC citizenship is not taken for granted. The citizenship regime of the TRNC is an ambiguous legal procedure in which Turkish Cypriot authorities employ different citizenship acquisition methods in order to delay and hinder the citizenship acquisition of some people while prioritizing others' access to citizenship. The thesis will unpack the citizenship acquisition process in northern Cyprus by explaining the legal citizenship regime as well as elaborating on the experiences of Turkish migrants on the island.