İnşaat sektöründe risk yönetimi risklerin tespiti ve iyileştirme önerileri Başakşehir Şehir Hastanesi uygulaması
Risk management in the construction sector risk identification and improvement proposals. The application of başakşehir city hospital
- Tez No: 643999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT HULUSİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Şantiyelerde her yıl farklı iş kazaları meydana gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak şantiyelerde meydana gelen iş kazaları nedeniyle 500' e yakın işçi hayatını kaybetmektedir. Öte yandan gerçek rakamlar çok daha fazla olmakla beraber kayıt altına alınamayan ölümlü iş kazalarının olduğu da bilinen acı bir gerçektir. Şantiyelerin planlanma, kurulum, çalışma ve tamamlanma aşamalarına kadar işçilerin can güvenliğini sağlayan temel ilkelerin yer aldığı İş Sağlığı ve Güvenliği dünya standartlarına uygun olarak düşünülmesi ve yer alması gereken bir olgudur. Dünya genelinde İş Sağlığı ve Yönetim Sistemleri Şartlarını ve uygulamalarını kapsayan OHSAS 18001 ve 18002 gibi standartlar iş sağlığı ve güvenliğinin net ve uygulanabilir olmasını sağlamıştır. Bu standartlar Türk Standartları Enstitüsü tarafından da dilimize çevrilmiştir. Bu standartlar risk, riskin büyüklüğü, elimine edilebilirliliği, tahammül edilebilirliliği gibi durumlar için alınması gereken önlem ve çalışmaları kapsamaktadır. Risk değerlendirmesi yapılması ve şantiyelerin özellikle bu kapsamda çok tehlikeli iş yerleri olması nedeniyle yer alması gerektiği hususu belirtilmiştir. Hastanelerde ve inşaatlarda meydana gelebilecek farklı iş kazalarının önlenmesi ve en aza indirgenmesi tehlikelere karşı tedbir alınması bu standartların uygulanması ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Every year in the workshops there are different kinds of work accidents. According to the researches done, nearly 500 workers lose their lives because of the work accidents that occurred in the buildings. On the other hand, the real figures are much more, and it is a bitter truth, which is also known as the fatal job accidents that can not be recorded. Occupational Health and Safety is a phenomenon that should be considered and placed in line with world standards, where the basic principles of workers' safety are up to the planning, installation, operation and completion stages of the sites. Standards such as OHSAS 18001 and 18002, covering the Occupational Health and Management Systems Terms and practices around the world, ensure that job health and safety are clear and applicable. These standards have also been translated into Turkish by the Turkish Standards Institute. These standards include measures and actions to be taken for situations such as risk, risk size, elimination, tolerability. It has been stated that risk assessment should be carried out and that the construction sites should be included especially because of the dangerous work places in this context. Preventing different occupational accidents that may occur in the factories and taking measures against the most dangerous reduction risks will be possible with the application of these standards.