The Way towards Customs Union a policy analysis of the negotiations between actors of the European Union and Turkey
Gümrük Birliği'ne doğru Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki müzakerelerin siyaset analizi
- Tez No: 64401
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ÖZBUDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 1995 yılında başlayan ve Ocak 1996'da gümrük birliği ile sonuçlanan görüşmeler analiz edilmektedir. Görüşmelerin milletlerüstü özelliğini yansıtmak üzere sürece katılan aktörleri ve konulan temel alan bir yaklaşım tercih edilmiştir. Çalışmada AB ve Türkiye arasında milletlerüstü, milletlerarası ve hükümetler arası seviyelerde çıkar koalisyonları olduğu ortaya konmaktadır. Birinci bölümde AB kurumlan içindeki milletlerüstü aktörler incelenmiştir. AB'nin birleşme mantığı ve mekanizmalarının, AB'nin ortak Dış Politika ve Savunma alanlarında da aynen geçerli olduğu kabul edilmektedir. İkinci bölümde, Türkiye'deki aktörlerin çalışmaları hem AB aktörleri üzerindeki etkileri hem de, iç politikaya olan etkileri yönünden incelenmektedir. Üçüncü bölüm, antlaşmanın merkezinde yer alan ekonomik konuların tekrar tartışılmasına, dördüncü bölüm ise Gümrük Birliği Antlaşmasında yer alan ekonomik konuların tekrar tartışılmasına, dördüncü bölüm ise Gümrük Birliği Antlaşmasında yer almamakla beraber yine de gelecekte ki AB-Türkiye bütünleşmesini etkileyebilecek, siyasi konulara ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE WAY TOWARDS CUSTOMS UNION A POLICY- ANALISIS OF THE NEGOTIATIONS BETWEEN ACTORS OF THE EUROPEAN UNION AND TURKEY Christian Kemper Department of political Science Supervisor: Prof. Dr. Ahmet EVİN Co-Supervisor: Prof. Dr. Ergun ÖZBUDUN January 1997 In this paper, Turkey-EU negotiations in 1995 leading to a customs union (CU) by January 1996 are to be analyzed. An approach that focuses on actors and issues is chosen to reflect upon the supranational character of the negotiations. It is stated that there are interest-coalitions on supranational, national, and intergovernmental levels over and above the EU-Turkey divide. In a first step, the focus will be on the supranational actors within the EU-organs. It is assumed, that EU's integration logic and mechanisms also work in the EU's Common Foreign and Security Policy. In the second part, the actions of Turkey's actors on different levels shall on one hand be examined with regard to their interaction with the EU-actors, on the other hand with regard to their impact on domestic changes, which have been required by the EU to bring about the Customs Union.Agreement (CUA) The third part reexamines economic issues at the heart of the Agreement, whereas the fourth part deals with political issues, which have been excluded from the Agreement, but still pose the largest obstacle to further rapprochement. in