İşletmelerde üretim sektöründe iç denetim süreci ve önemi finansal denetim özelinde değerlendirilmesi
The evaluation of internal audit process and it's importance on a financial audit basis in production sector in business
- Tez No: 644050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MÜNİR GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Küreselleşme ile gelişen ekonomik değişimler ile birlikte denetim kavramı hayatımızın her alanında yer almaya başlamıştır. İşletmeler hedeflerini gerçekleştirebilmek ve istenilen başarıya ulaşabilmek için denetim ve kontrol sistemlerinden faydalanmaktadır. Denetim sisteminin birçok sektöre faydası olmuş, iç kontrol sistemi ve ilkeleri çerçevesinde her alanda farklı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, denetim, denetim kavramı ve bu süreçlerin ilerleyişi ile ilgili konular ele alınmıştır. İyi bir denetim için iç kontrol sistemi de büyük bir öneme sahiptir. İşletme yönetimi, hedeflerine ulaşmak için bu sistemleri kullanmanın sonucu olarak, ölçeği ne olursa olsun yönetilme işlevini kaybetmez. Çalışmaların etkili sonuçlarını ele alır ve oluşabilecek krizler için gerekli önlemleri alır. Bu sistemler sayesinde işletme ne ölçekte olursa olsun, yönetilme fonksiyonunu kaybetmez, çalışmalarının sonuçlarını verimli şekilde alır ve ileride oluşabilecek krizler için gerekli önlemleri alabilir. İç kontrol sistemi de bu sistemlerden biridir.
Özet (Çeviri)
Along with economic changes led by globalization, the audit concept has taken place in all areas of our lives. In order to achieve their targets and reach desired success, businesses benefit from audit and control systems. These systems contribute to the processes of many sectors and different researches have been carried out in every field within the framework of the internal control systems and principles. The audit itself, its concept, and the progress related to these are discussed in this study. The internal control system has great importance for a satisfying audit. Business management, as a result of using these systems in order to reach its targets, does not lose its function in terms of being managed regardless of its scale, gets effective results of it is works and is able to take necessary precautions for the crises that may be emerged in the future. The internal control system is one of these mentioned systems.