Yöneticilerin liderlik yaklaşımlarının çalışanların örgütsel bağlılığı üzerindeki etkisinin bir üniversite çalışanları üzerinde araştırılması
The effect of managers' leadership approach on employees' organizational commitment research on a university's employees
  1. Tez No: 644058
  2. Yazar: DERYA ULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MÜNİR GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, yöneticilerin liderlik yaklaşımlarının bir üniversite çalışanları üzerindeki örgütsel bağlılığa olan etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla araştırmanın örneklemini İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'nın çeşitli birimlerinde, çeşitli unvan ve statülerde görevli bulunan idari personeller oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Meyer, Allen ve Smith (1993) tarafından geliştirilen“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ile Bass ve Avolio (2000) tarafından geliştirilen“Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği”kullanılmıştır. Her iki ölçek ve demografik bilgilerden elde edilen verilere ilişkin tüm istatistiksel analizler IBM SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre erkek katılımcıların örgütsel bağlılık düzeylerinin kadın katılımcılardan daha yüksek olduğu, katılımcıların normatif bağlılık düzeylerinin yaşlarına ve halen çalıştıkları kurumdaki çalışma sürelerine göre, örgütsel bağlılık düzeylerinin eğitim durumlarına göre farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmıştır. Yapılan pearson korelasyon analizi sonucuna göre, katılımcıların liderlik ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki ortaya çıkmıştır. Liderlik düzeylerine göre örgütsel bağlılık düzeylerini yordamak için yapılan çoklu doğrusal regresyon analizinde, en çok etkileyenden başlamak üzere sırasıyla dönüşümcü, işlemsel ve serbest bırakıcı liderlik olmak üzere her üç değişkenin de ayrı ayrı örgütsel bağlılığı etkilediği tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular dâhilinde bir takım sonuç ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the leadership approaches of the leaders towards organizational commitment of a university's employees. For this purpose the sample of the research consists of various units of Istanbul University-Cerrahpaşa administrative staff of various titles and statuses. Meyer, Allen and Smith's“Organizational Commitment Scale”(1993) and Bass and Avolio's“Multifactor Leadership Questionnaire”(2000) were used as a data collection tool in the research. All statistical analyses of the data obtained from both scales and demographic information were made with the IBM SPSS 25.0 program. According to the findings of this study, organizational commitment levels of male participants were higher than female participants, normative commitment levels of the participants differed according to their age and working time in the institution they are currently working in and organizational commitment levels differed according to their educational status. According to the results of the Pearson correlation analysis, a moderately positive relationship emerged between the leadership and organizational commitment levels of the participants. In the multiple linear regression analysis performed to predict organizational commitment levels according to leadership levels, it was determined that all three variables, respectively; transformational, transactional and liberating leadership, starting from the most influential, affected organizational commitment separately. Within the findings obtained from the research, some conclusions and suggestions were made.