Generalized Kerr-Schild metrics in Einstein's gravity
Einstein kütleçekim teorisinde Kerr-Schild metrikleri
- Tez No: 644101
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN, PROF. DR. METİN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Düz bir uzayzaman yerine herhangi bir uzayzaman ile oluşturulan genelleştirilmiş yaklaşım-formu, Kerr-Schild grupları ve Klasik Çift Nüsha da dâhil olmak üzere Kerr-Schild yaklaşık-formun birçok yönü araştırıldı. Kerr-Schild uzayzamanların cebirsel olarak özel oldugu gösterilirken, bütün genelleştirilmiş Kerr-Schild uzayzamanların cebirsel olarak özel olmadığı gösterildi. Ayrıca, Kerr-Schild-Kundt uzayzaman sınıfına da değinildi ve evrensellik özelliğinden bahsedildi. Daha sonra ise genelleştirilmiş Kerr-Schild metriklerinin koordinat dönüşümü sonucu olarak ortaya çıkabileceği sebebiyle Kerr-Schild grupları çalışıldı. Son olarak ise bazı kütleçekim teorileri çözümleri ile ölçü teorileri çözümleri arasında bir bağlantı öne sürmüş olan Klasik Çift Nüsha hesaplarını çalıştık. Bu nedenle Kerr-Schild formundaki çözümler ile Yang-Mills çözümleri arasındaki bağlantıyı araştırdık.
Özet (Çeviri)
Several aspects of the Kerr-Schild ansatz; including the generalized ansatz which has a generic background metric instead of a flat metric, Kerr-Schild groups and Classical Double Copy, are investigated. It is shown that, in vacuum, not all generalized Kerr-Schild spacetimes are algebraically special, whereas the Kerr-Schild spacetimes are always algebraically special. We also touch upon Kerr-Schild-Kundt spacetimes and further discuss their universality property before we continue with the Kerr-Schild groups in the next chapter where we work on the coordinate transformations leading to the generalized Kerr-Schild ansatz. Finally, we study the classical double copy proposition which relates some solutions of gravity theories with the solutions of gauge theories. To this end, we examine the correspondence between solutions of the Kerr-Schild form and the Yang-Mills solutions.