Kontrasepsiyon eğitiminde kullanılan mizahın üniversite öğrencilerinin kontraseptif yöntemlere ilişkin tutumlarına etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of humor used in contraction education on the attitude of university students regarding contraceptive methods
  1. Tez No: 644119
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerine mizah yolu ile verilen kontrasepsiyon eğitiminin, öğrencilerin kontrasepsiyon yöntemlerine ilişkin tutumlarına etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Gazi Üniversitesi'nin tüm bölümlerinde öğrenim görmekte olan 88 öğrenci (44 deney, 44 kontrol) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Anket Formu”ve“Aile Planlamasına Yönelik Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Öğrencilere Aile Planlamasına Yönelik Tutum Ölçeği uygulandıktan sonra, öğrenciler 10'ar kişilik gruplara ayrılmış ve her bir gruba 45-60 dakika süren tek sefere özgü eğitim verilmiştir. Eğitim deney ve kontrol grubu için aynı içeriğe sahip olup deney grubunun eğitiminde mizah yöntemi kullanılmıştır. Eğitimlerden bir ay sonra öğrencilere Aile Planlamasına Yönelik Tutum Ölçeği tekrar uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, Student t test,Mann Whitney u test ve Ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan deney ve kontrol grubundaki öğrenciler arasında yaş, cinsiyet, öğrenim gördükleri bölüm, araştırma öncesi kontrasepsiyon bilgisi ve araştırma öncesi kontrasepsiyona yönelik görüş açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to evaluate the effect of contraception training given to university students through humor on students' attitudes towards contraception methods. The sample of the study consisted of 88 students (44 experiments, 44 controls) studying in all departments of Gazi University. The data of the research were collected by“Questionnaire Form”and“Attitude Scale Towards Family Planning”. After the Family Planning Attitude Scale was applied to the students, the students were divided into groups of 10 and each group was given a one-time training lasting 45-60 minutes. The training has the same content for the experimental and control groups, and the humor method was used in the training of the experimental group. One month after the training, the Family Planning Attitude Scale was applied to the students again. Number, percentage, mean, Student t test, Mann Whitney u test and Chi-square test were used to evaluate the data. There is no statistically significant difference between the students in the experimental and control groups participating in the study in terms of age, gender, department of education, pre-study contraception knowledge and pre-study opinion on contraception (p> 0.05).