Laparoskopik radikal prostatektomide sabit ve kişiselleştirilmiş soluk sonu pozitif basınç uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of fixed and personalized positive end-expiratory pressure applications in laparoscopic radical prostatectomy
  1. Tez No: 644133
  2. Yazar: SÜMEYRA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TOMATIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Laparoskopik radikal prostatektomi; pnömoperitonyum ve aşırı Trendelenburg pozisyonu gerektiren uzun süreli bir ameliyat olup, atelektaziyi ve akciğer hasarını önlemek için rutin olarak soluk sonu pozitif basınç (PEEP) uygulanır. PEEP uygulaması geleneksel olarak sabit bir basınçla yapılmaktadır. Son yıllarda en düşük driving basıncı sağlayan kişiselleştirilmiş PEEP uygulamasının sabit PEEP'e göre daha yararlı olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada; laparoskopik radikal prostatektomide kişiselleştirilmiş PEEP uygulamasının, perioperatif oksijenizasyon ve postoperatif pulmoner komplikasyonlar bakımından sabit PEEP ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Etik Kurul onayı ve hasta onamı alındıktan sonra laparoskopik radikal prostatektomi planlanmış olan 49-80 yaş arasında ve ASA I-III fiziksel durumundaki 72 hasta rastgele iki gruba ayrıldı. Standart preoksijenasyon, indüksiyon, trakeal entübasyon ve insüflasyondan sonra her iki gruba da recruitment manevrası yapıldı. Grup I'e driving basınç hesaplanarak belirlenen kişiselleştirilmiş PEEP uygulanırken, Grup II'ye sabit 7 cmH2O PEEP uygulandı. EtCO2, FiO2, Ppeak, Pplato, akciğer kompliyansı ve kan gazı analizi kaydedildi; driving basınç, PaO2/FiO2 oranı ve alveolo-arteriyel oksijen gradiyenti (AaDO2) hesaplandı. Kanama miktarı, vazopresör ihtiyacı, hastanede kalış süresi ve postoperatif pulmoner komplikasyonlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Laparoscopic radical prostatectomy, is a long-term operation that requires pneumoperitonium and steep Trendelenburg position and positive end-expiratory pressure (PEEP) is routinely applied to prevent atelectasis and lung injury. PEEP application is traditionally done with a fixed pressure. In recent years, it has been reported that customized PEEP application, which provides the lowest driving pressure, is more useful than fixed PEEP. This study was aimed to evaluate personalized PEEP application in laparoscopic radical prostatectomy in comparison with fixed PEEP in terms of perioperative oxygenation and postoperative pulmonary complications. Following the approval of the Ethics Committee and the patient's consent, 72 patients between the ages of 49-80 years and the ASA I-III physical state, planned for laparoscopic radical prostatectomy, were randomly divided into two groups. After standard preoxygenation, induction, tracheal intubation and insufflation, a recruiting maneuver was performed in both groups. The personalized PEEP determined by calculating driving pressure was applied to Group I, a fixed 7 cmH2O PEEP was applied to Group II. EtCO2, FiO2, Ppeak, Pplato, lung compliance and blood gas analysis were recorded; driving pressure, PaO2 / FiO2 ratio and alveolo-arterial oxygen gradient (AaDO2) were calculated. Blood loss, need for vasopressors, in hospital stay duration and postoperative pulmonary complications were noted.