How perceived group status affects negativity bias in collective future thinking
Sosyal grupların toplumdaki konumunun toplumsal geleceğe dair öngörülere etkisi
  1. Tez No: 644159
  2. Yazar: DORUK DENİZ HACIBEKTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞECAN BODUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan çalışmalar insanların dahil oldukları sosyal grupların geleceklerine dair beklentilerinin genellikle olumsuz olduğunu göstermiştir. Önceki çalışmalarımızda, iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) seçmenlerinin Türkiye'nin geleceğine dair beklentilerinin ana muhalefet konumunda olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçmenlerine kıyasla daha az olumsuz olduğunu gözlemledik. Bunun bir sebebinin AKP seçmenlerinin kendilerini daha avantajlı bir grup olarak görmesi olabileceğini düşündük. Bu öngörü üzerine, bu tezde insanların dahil oldukları grupların geleceğine dair beklentilerinin bu grupların toplumdaki konumundan etkilenip etkilenmediğini test ettik. Bunun için, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin diğer üniversitelere kıyasla daha avantajlı ya da dezavantajlı konumda olduklarına inanmalarını sağladık. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesinin yakın ve uzak geleceğinde yaşanabilecek olaylar belirtmelerini ve bu olayların ne kadar olumlu/olumsuz olduğunu değerlendirmelerini istedik. Bir grup öğrenci Boğaziçi Üniversitesinin diğer okullara kıyasla daha başarılı olduğu ve daha fazla profesyonel avantaj sağladığına ilişkin bir metin okurken diğer grup tam tersi duruma ilişkin bir metin okudu. Tüm katılımcılar ayrıca kendilerini ne kadar imtiyazlı hissettiklerini değerlendirdi ve Türkiye'nin geleceğinde yaşanabilecek olası olaylar belirtti. Her iki durumda da katılımcıların sosyal konumlarına dair algıları ile gelecek beklentilerinin ne kadar olumsuz olduğu arasında bir ilişki yoktu, gerçekleşmesi beklenen olaylar genelde olumsuzdu. İki gruptaki katılımcıların sadece Boğaziçi'nin yakın geleceğine ve prestijine dair beklentilerindeki fark anlamlı olmaya yakındı. Katılımcılar daha uzak gelecekte yaşanmasını bekledikleri olayları daha az olumsuz ve kimlikleriyle daha ilişkili buldu. Olayların ne kadar yakın ya da uzak gelecekte yaşanacağı olumlu ve olumsuz olayların değerlendirilme biçimini de etkiledi. Bulduğumuz sonuçları grup dinamikleri ve toplumsal geleceğe dair olayların zamansal özellikleri çerçevesinde tartıştık.
Özet (Çeviri)
People expect their social groups' future to be mainly negative. In our group's previous research, we found that ruling Justice and Development Party (AKP) voters expected Turkey's future to be less negative than main-opponent Republican People's Party (CHP) voters. This may have been due to AKP voters perceiving themselves as a more advantaged group. Based on these findings, in this thesis we tested the relationship between perceptions of societal status and future projections, focusing on college and national level identities. To test this, after highlighting the advantages or disadvantages of being a Boğaziçi University student/graduate, we asked Boğaziçi students to provide two events that might happen in the near and distant future of their university and to rate their emotional valence. One group read about academic advantages of Boğaziçi students/alumni compared to other universities and the other group read the opposite. All participants also provided subjective sense of privilege ratings and identified possible events in Turkey's near and distant future. In either category, there was no relationship between feelings of social advantageousness and future projections' emotional valence; events were on average more negative. Only for the events expected to occur in Boğaziçi's near future and related to school prestige, the difference between the groups was marginally significant. Events expected to occur in distant future were less negative and more central to participants' identity. Temporal distance also influenced how positive and negative events were evaluated. We discussed our findings in relation to group dynamics and temporal properties of collective future thoughts.