Finansal okuryazarlıkta kadınların durumu: Kocaeli örneği
The state of women in financial literacy: The Kocaeli case
  1. Tez No: 644160
  2. Yazar: MERVE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BÜYÜKAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinde çok hızlı değişimler yaşanmaktadır. Finansal piyasaların ve finansal araçların bu değişimlerden etkilenme düzeylerine bağlı olarak bireylerin çeşitli fırsatlarla ya da problemlerle karşılaşma olasılıkları da artış göstermektedir. Teknolojinin beraberinde getirdiği hızlı gelişmeler bireylerin ihtiyaçlarının da değişmesine ve çeşitlenerek artmasına neden olmuştur. Bütün bunlar da bireyler için finansal okuryazarlığın önemini açıkça ortaya koymaktadır. Genel anlamda finansal okuryazarlık bireylerin parayı, yatırım kanallarını, tasarruf araçlarını doğru kullanma yeteneğine sahip olması şeklinde tanımlanmaktadır. Toplumların geleceği ve refahı açısından bireylerin yaşamları boyunca finansal sorunların farkında olmaları ve çözüm üretebilmeleri gerekmektedir. Yapılan araştırmalar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde finansal okuryazarlık oranının az gelişmiş ülkelere göre daha yüksek seviyede olmasına rağmen dünya genelinde söz konusu oranın oldukça düşük düzeyde kaldığını göstermektedir. Söz konusu bu durum ülkelerin, finansal okuryazarlık seviyesini arttırmayı hedeflemesini ve vatandaşların erken yaşlarda konu ile ilgili olarak eğitim almasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışma kapsamında Kocaeli'nde yaşayan kadınlar esas alınarak 388 kişilik örneklem üzerinden, kadınların finansal okuryazarlık seviyeleri hakkında bir değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Bu değerlendirmelerin yapılabilmesi için anket sorularından 7 farklı veri ile finansal okuryazarlık arasındaki ilişkilere dair hipotezler kurularak Ki-Kare Analizi uygulanmıştır. Sonrasında katılımcıların eğitim seviyeleri ve uzun vadeli finansal hedefler belirleme düzeylerinin yine finansal okuryazarlık seviyeleri ile anlamlı bir ilişkinin var olup olmadığı sonucuna ulaşmak için ANOVA Analizine başvurulmuştur. Ayrıca aile bütçesinin yönetilmesinde büyük payları olan kadınların Kocaeli özelinde, finansal bilgileri de ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, very rapid changes are experienced in information and communication technologies. Depending on the level of influence of financial markets and financial instruments from these changes, individuals are more likely to encounter various opportunities or problems. The rapid developments brought by technology have caused the needs of individuals to change and increase in diversity. All these clearly demonstrate the importance of financial literacy for individuals. In general, financial literacy is defined as the ability of individuals to use money, investment channels and savings tools correctly. In terms of the future and welfare of societies, individuals need to be aware of financial problems and produce solutions throughout their lives. Studies show that although the financial literacy rate in developed and developing countries is higher than in less developed countries, this rate is quite low worldwide. However, this makes it necessary for countries to aim to increase the level of financial literacy and for citizens to receive relevant education at an early age. Within the scope of this study, it was aimed to make an assessment about the financial literacy levels of women over a sample of 388 people based on women living in Kocaeli. In order to make these evaluations, hypotheses about the relationship between financial literacy and 7 different data from the survey questions were established and Chi-Square Analysis was applied. Afterwards, ANOVA Analysis was applied to find out whether there is a significant relationship between the education levels of the participants and their financial literacy levels. In addition, the financial knowledge of women, who have a large share in the management of the family budget, has been tried to be measured.