Sınıf öğretmeni adaylarının eğitim programı okuryazarlığı düzeylerinin incelenmesi
An investigation of primary school teacher candidates curriculum literacy
- Tez No: 644183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY AŞKIN TEKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının eğitim programı okuryazarlık düzeylerini araştırmaktır. Araştırmada ayrıca sınıf öğretmeni adaylarının eğitim programı okuryazarlığı düzeylerinin cinsiyet ve sınıf düzeyleri açısından nasıl bir değişim gösterdiği de incelenmiştir. Araştırma 2019-2020 öğretim yılı bahar döneminde Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı bölümü üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenim gören 107 sınıf öğretmeni adayı üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada veriler Bolat (2017) tarafından geliştirilen“Eğitim Programı Okuryazarlığı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Eğitim Programı Düzey Belirleme Testi”araçlarıyla elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS ve TESTAN programı ile analiz edilmiştir. Veri analizi konusunda betimsel istatistikler ve bağımsız örneklem t- testinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre eğitim programı okuryazarlığı ölçeğinde sınıf öğretmeni adaylarının ortalamalarının 115,92 olduğu ve eğitim programı konusunda bilgi düzeyleri testinde hedeflere ulaşılma yüzdelerinin 0,79 olduğu ortaya konmuştur. Araştırmanın sonucuna göre sınıf öğretmeni adaylarının eğitim programı okuryazarlık düzeylerinin yüksek seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the level of curriculuım literacy of primary school teacher candidates. In this research, it was also analyzed the question“how do the difference of gender or grades of students affect the level of currıculuım literacy?”It was studied on 107 primary school teacher candidates that studying on 3rd and 4th grade students of Primary School Teaching of Education Faculty in Kastamonu University. In this research data were gained with two ways to find curriculuım literacy level of students. One of them“The Scale Of Curriculum Literacy”prepared by Bolat (2017) and a multiple choice test prepared by the researcher.The Final results in the Research was analyzed by SPSS Testan. We used the Independen Samples t Test and the Descriptive Statistic to analyz the data, also. According to the results of the scale and the test, it was found the avarage level of (primary school candidates) target students. The avarage of the first one is 115,92 and the other one is 0,79. And finally, according to the results of the reserach the Candidates of Primary School Teacher have a high level of curriculuım literacy.