Bitkisel ve antioksidan içerikli vital pulpa tedavi ajanlarının sitotoksisite ve alkalen fosfataz düzeylerinin değerlendirilmesi
The assessment of cytotoxicity and alkaline phosphatase levels of herbal and antioxidant based vital pulp therapy agents
  1. Tez No: 644196
  2. Yazar: DİLARA DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKTÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Bu çalışma, bitkisel ajanlardan Curcuma longa ve Aloe vera bitkilerinin özütleri kurkumin ve aloin, antioksidan karışım ve mineral trioksit aggregatın (MTA) insan dental pulpa kök hücreleri üzerindeki sitotoksisite ve alkalen fosfataz (ALP) aktivitesi düzeylerinin değerlendirilmesi amacı ile gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, insan dental pulpa kök hücreleri (Lonza Group,İsviçre), kurkumin (Sigma-Aldrich,ABD), aloin (Sigma-Aldrich,ABD), vitamin-mineral içerikli antioksidan karışım (BayerAG, Almanya), ProRoot MTA (Dentsply,ABD) kullanıldı. Kurkumin ve aloin dozları 2,5- 6,75-12,5-25-50 µg/ml, antioksidan karışım ve MTA konsantrasyonları %25-50-75-100 olarak hazırlandı; materyallerle etkileşime girmeyen insan dental pulpa hücreleri kontrol grubu olarak değerlendirildi. Sitotoksisite, materyallerin tüm doz/konsantrasyonlarında 1.,2.,3.,7. günlerde WST-1 testi ile; 2,5-6,75 µg/ml kurkumin ve aloin, %25-50'lik antioksidan karışım ve MTA'ın ALP aktivitesi 7. ve 14. günlerde ELISA testi ile incelendi. Elde edilen bulgular Tek Yönlü Anova, Tukey ve Sidak testleri ile istatistiksel olarak Graphpad Prism 6 programında analiz edildi. Bulgular: 2,5 µg/ml kurkumin, aloinin tüm dozları, %25-50'lik MTA'ın 1.günde hücre proliferasyonunu anlamlı derecede (p0,05) oluşturmadığı saptandı. Sonuç: 2,5-6,75 µg/ml kurkumin ve aloinin, %25-50'lik MTA'nın kısa zaman sürelerinde sitotoksik etki oluşturmadığı, antioksidan karışımın tüm konsantrasyon/zamanlarda yüksek sitotoksisite gösterdiği ve hiçbir materyalin ALP aktivitesini 14 günde anlamlı derecede artırmadığı belirlendi. Günümüzde alternatif pulpa tedavi ajanı olarak önerilen kurkumin ve aloinin sitotoksisite ve ALP aktivitesi düzeylerinin uzun dönemde gelecek in-vitro çalışmalarla incelenmesine ve formulasyon içeriklerinin geliştirilmesine gereksinim olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this in-vitro study was to assess the cytotoxicity and alkaline phosphatase (ALP) activity of curcumin and aloin extracted from Curcuma longa and Aloe vera, an antioxidant mix (AM) and mineral triokside aggregate (MTA) on human dental pulp stem cells. Material-Methods: Human dental pulp stem cells (Lonza Group, Switzerland),curcumin(Sigma-Aldrich,USA),aloin(Sigma-Aldrich,USA),AM(BayerAG, Germany), ProRoot MTA (Dentsply,USA) were used in the study. 2.5-6.75-12.5-25-50 µg/ml's of curcumin/aloin, 25-50-75-100 %'s of AM/MTA were prepared; unincubated pulp cells were assessed as controls.Cytotoxicity of all doses/concentrations was analyzed at 1,2,3,7 days by WST-1 test; and 2.5-6.75 µg/ml's of curcumin and aloin, 25-50%'s of AM/MTA were assessed for ALP activity at 7-14 days by ELISA test. Data was statistically analyzed by OneWayAnova, Tukey and Sidak tests at Graphpad Prism 6. Results: The findings have shown that 2.5 µg/ml of curcumin, all doses of aloin, 25-50 %'s of MTA increased the cell proliferation significantly (p0.05) in ALP assays of all materials were found at 7-14 days. Conclusion: Data of this study revealed that 2.5-6.75 µg/ml's of curcumin/aloin and 25-50 %'s of MTA have increased pulp cell proliferation; and none of the materials have increased ALP activity significantly at 7-14 days. It's concluded that future in-vitro tests analyzing the long-term cytotoxicity and ALP activity of curcumin and aloin, recommended as alternative vital pulp agents, are needed.