Spirometride obstrüktif akciğer hastalığı olmayan sigara içicilerde nikotin bağımlılık düzeyi ile solunum fonksiyonlarının ilişkisinin araştırılması
Research ingdenting the relationship between nicotine dependence and respiratory functions in smokers without obstructive pulmonary disease in spirometry
  1. Tez No: 644231
  2. Yazar: ARİFE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ATİKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada hastanemiz sigara bırakma polikliniğine başvuran ve bilinen akciğer hastalığı olmayan ve spirometride obstrüktif akciğer hastalığı saptanmayan sigara kullanıcısı bireylerin nikotin bağımlılık düzeyleri ile solunum fonksiyon testleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmaya T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi sigara bırakma polikliniğine Nisan 2019-Temmuz 2019 tarihleri arasında başvurmuş 18 yaş ve üzeri bilinen akciğer hastalığı olmayan ve yapılan spirometride sonucunda FEV1/FVC>70 olan 100 birey dahil edildi. Örneklem büyüklüğü G*power programı kullanılarak hesaplandı .Bireylerin cinsiyet,yaş,boy,kilo,meslek,sigara öyküsü,ek hastalık bilgileri dosyaları taranarak kaydedildi.Ayrıca başvuran her bireye yapılmış olan Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi puanları kaydedildi. Hastaların ZAN100US spirometri cihazı ile ölçülmüş olan solunum fonksiyon testi verileri geriye dönük olarak tarandı ve kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin nikotin bağımlılık düzeyi Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi puanına göre düşük-orta-ağır olmak üzere üç grupta değerlendirildi. Çalışmanın verileri IBM SPSS Statistics 25.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler olarak birim sayısı(n), yüzde(%), ortalama±standart sapma , Median (Q 1 -Q 3 )değerleri olarak verildi. Kategorik değişkenlerin değerlendirmesinde Pearson Ki-Kare ve Ficher's exact testi kullanıldı. Sürekli değişkenlere ait verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk,normallik testi ve Q-Q grafikleri ile değerlendirildi. İki grubun sürekli değişkenlerinin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren değişkenlerde Bağımsız Örneklem T testi, normal dağılıma uymayan değişkenlerde ise Mann-Whitney U tesi ile analiz edildi. Üç veya daha fazla grubun sürekli değişkenlerinin karşılaştırmasında ise normal dağılım gösteren değişkenlerde varyansların homojenitesi Levene testi ile incelendi. Varyansların homojen ise tek yönlü varyans analizi ile, varyansların homojen değilse Welch testi ile değerlendirildi.. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerde Kruskal-Wallis analizi ile yapıldı. Çoklu karşılaştırma testi olarak normal dağılan değişkenlerde varyansların homojen ise Tukey HSD, varyanslar homojen değil ise Games-Howell, normal dağılmayan değişkenlerde ise Dunn-Bonferroni testi kullanıldı. İki Sayısal değer arası ilişkinin saptanmasında normal dağılım gösteren değişkenlerde Pearson, normal dağılım göstermeyen değişkenlerde ise Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, we aimed to investigate the relationship between nicotine addiction levels and pulmonary function tests of smokers who applied to our hospital smoking cessation clinic and who had no known lung disease and no obstructive pulmonary disease in spirometry. MATERIALS AND METHODS: In this retrospective study, 100 individuals included that applied to T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi smoking cessation clinic between April 2019 and July 2019,with no known lung disease,18 years and older and have as a result in spirometry FEV1/FVC> 70. Sample size calculated using G*power program. Gender, age, height, weight, profession, smoking history, additional disease information files were scanned and recorded. In addition, Fagerstrom Nicotine Addiction Test scores were recorded for each individual who applied. Respiratory function test data measured by the ZAN100US spirometri device were retrospectively scanned and recorded. Nicotine dependence levels of the individuals included in the study were evaluated in three groups, low-medium-heavy according to the Fagerstrom Nicotine Addiction Test score. The study's data was evaluated in the IBM SPSS Statistics 25.0 statistical package program. p0.05), measurements were statistically significantly higher in male sex (p.05).